Duży operator zmienia technologię telewizji oraz internetu. „Wyłączenia już się rozpoczęły”
Operator Inea powiadamia mieszkańców kolejnych budynków o wyłączeniu technologii HFC. Firma w stanowisku przesłanym Wirtualnemedia.pl wyjaśnia, że stawia na nowocześniejszą technologię światłowodową. Tradycyjna cyfrowa telewizja kablowa w standardzie DVB-C ma cieszyć się coraz mniejszym zainteresowaniem w przeciwieństwie do IPTV.

O zmianach technologicznych w ofercie operatora jako pierwsi poinformowali użytkownicy forum.satkurier.pl. Zawiadomienia pojawiły się m.in. na blokach mieszkalnych. Firma tłumaczy, że podjęła decyzję o wyłączeniu starych kabli koncentrycznych, ponieważ w budynku jest dostępny światłowód. Inea zachęca do skorzystania z ofert z nim związanych.
– Inea korzysta aktualnie z infrastruktury hurtowników takich jak Fiberhost i Światłówód Inwestycje. Zdecydowana większość adresów, na których możemy świadczyć usługi, jest zbudowana w technologii światłowodowej i tam oczywiście świadczymy telewizję w technologii IPTV – informuje Wirtualnemedia.pl Karolina Siudyła, PR Manager i rzecznik prasowy operatora.
Telewizja dzięki standardowi DVB-C tylko u części klientów
Ponad dwie dekady temu analogową telewizję kablową zaczęła zastępować w Polsce cyfrowa, oparta na standardzie DVB-C. Poprawiła się jakość oferowanych kanałów i znacznie wzrosła ich liczba. Choć niektórzy operatorzy dopiero niedawno zakończyli migrację ostatnich klientów z analogu do DVB-C, to branża ostatnio dąży do rezygnacji z tej technologii na rzecz IPTV.
Takie plany w perspektywie kilku lat ma na przykład Play, który przejął sieć kablową UPC Polska. Część klientów przejmuje to z niezadowoleniem, preferując tradycyjny odbiór. Twierdzą, że odbiór DVB-C jest znacznie stabilniejszy niż IPTV czy streamingowy, gdzie zdarzają się przerwy przez buforowanie. Oferty IPTV wielu operatorów nie pozwalają na nagranie lub odtwarzanie z opóźnieniem niektórych stacji.
– Telewizja DVB-C świadczona jest już tylko na części adresów i rzeczywiście jej udział w naszej bazie sukcesywnie spada, ponieważ wciąż rośnie liczba adresów nadbudowywanych przez Fiberhost technologią GPON i klienci coraz chętniej przepinają się ze swoimi usługami na nowszą technologię, bo zyskują tam bogatszą i lepszą jakościowo telewizję i znacznie szybszy internet – wyjaśnia przedstawicielka Inea.
Zobacz także: Aktualizacja oprogramowania dekoderów operatora Inea
Firma nie zdradza dokładnego terminarza migracji do światłowodu. – W kwestii terminów wyłączania technologii HFC należy podkreślić, że Inea jako dostawca usług korzysta z infrastruktury Fiberhost. Dlatego proces migracji klientów Inea na technologię światłowodową, będzie prowadzony zgodnie z harmonogramem wypracowanym przez Fiberhost w porozumieniu z Inea – tłumaczy Siudyła.
Część klientów już otrzymała informacje o wyłączeniu HFC (Hybrid Fiber-Coaxial, czyli rozwiązania wykorzystującego zarówno przewody koncentryczne, jak i światłowód do usług telewizji, internetu i telefonii). – Pierwsze wyłączenia rozpoczęły się już kilka miesięcy temu, ale pełen plan wygaszania poszczególnych lokalizacji nie został jeszcze sfinalizowany – mówi rzeczniczka operatora.
Firma zachęca, żeby klienci sami przechodzili na światłowód. – Mając jednak na uwadze to, że proces ten będzie niebawem przyspieszał, Inea już teraz zachęca swoich klientów do sukcesywnego migrowania na FTTH, by móc to zaplanować w dogodnym dla siebie terminie, nie czekając na termin wyłączenia – dodaje Siudyła.
FTTH to skrót od Fiber To The Home, czyli światłowód do domu. To technologia dostępu do unternetu, w której światłowód dociera bezpośrednio do mieszkania/domu użytkownika, zapewniając szybki internet, a także inne usługi, takie jak telewizja IPTV.
Inea podaje, że z jej usług korzysta ponad 300 tysięcy klientów indywidualnych oraz prawie 3000 szkół. Operator nie zdradza ilu abonentów wykupuje usługę telewizyjną i jak popularne są poszczególne technologie (DVB-C, IPTV).
Dołącz do dyskusji: Duży operator zmienia technologię telewizji oraz internetu. „Wyłączenia już się rozpoczęły”