SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kampania reklamowa fikcyjnej marki lodów zbudowała szybko jej świadomość

Agencja WPP Media Poland we współpracy z firmami reklamy zewnętrznej przeprowadziła eksperyment: kampanię reklamową fake brandu – nieistniającej marki lodów DubICE. Po dwóch tygodniach akcji aż 12 proc. młodych osób deklarowało znajomość tej marki, a niemal 3 proc. wskazywało ją spontanicznie.

mat.pras. mat.pras.

Dla młodej grupy odbiorców (16-24 lat) ekran DOOH jest drugim co do ważności ekranem w kontekście konsumpcji reklam – wynika z najnowszych badań WPP Media. 

Przy planowaniu kampanii zostały wykorzystane narzędzia wprowadzone przez WPP Media, w tym Advanced DOOH. W projekcie uczestniczyło 7 partnerów z rynku OOH/DOOH, którzy udostępnili swoje nośniki na potrzeby tego eksperymentu, a były to firmy: AMS, IMS, Ströer Polska, Jetline,  Screen Network, Bauer Media Outdoor i Synergic. 

Kampanię przeprowadzono w Warszawie i Poznaniu w kwietniu br., wyłącznie na nośnikach DOOH, rozmieszczonych przede wszystkim w galeriach handlowych (ale również w przejściach podziemnych i szeroko rozumianej przestrzeni miejskiej), a jej finalizację stanowiły badania post kampanijne (brand lift) przeprowadzone w maju. 

Badania te pokazały, że w grupie celowej 16-24 lata w dwa tygodnie zbudowana została świadomość nowej marki na poziomie 12 proc., zaś 3 proc. badanych młodych konsumentów wskazywała markę lodów DubICE spontanicznie. 

Lepsze postrzeganie marek reklamowanych na DOOH

Jednocześnie, WPP Media badała m.in. różnice w postrzeganiu reklam wyświetlanych w poszczególnych mediach – wynika z nich, że DOOH jest zdecydowanie „drugim ekranem” dla wspomnianej grupy wiekowej.  W odpowiedzi na pytanie: „W jakim stopniu zwraca Pan(i) uwagę na reklamy w poszczególnych mediach?” najwyższe wskaźniki otrzymały media społecznościowe, na drugim miejscu były „billboardy w miejscu publicznym”, a na trzecim właśnie DOOH („cyfrowy ekran, na którym wyświetlana jest reklama, np. w centrum handlowym, na przystanku”). 

Respondenci uczestniczący w badaniu wskazywali również, że marki reklamujące się w DOOH postrzegane są lepiej niż te w social mediach. Odpowiedzi na pytanie „Jakie jest Twoje wyobrażenie na temat marki X komunikującej się w danym kanale?”  wskazywały, że DOOH wygrywa tu z social mediami niemal na wszystkich „wskaźnikach” – ma więcej wskazań w kategoriach „da się lubić”, „jest 
popularna”, „jest prestiżowa”, „jest niezawodna”, „jest przyjazna”, „jest wiarygodna”, „jest solidna”, 
„jest wysokiej jakości” (media społecznościowe wypadły lepiej tylko w kategorii „jest profesjonalna”). 

Digital OOH dynamicznie rośnie

– Udział budżetów digital w rynku OOH dynamicznie rośnie, zarówno w Polsce jak i na świecie. Digital 
OOH stanowić będzie w 2025 r. już 41 proc. całego globalnego rynku OOH, szacowanego na 52 mld dol., a w kolejnych latach prognozowane jest stałe zwiększanie się tego udziału. W Polsce po bardzo dobrym dla OOH roku 2024, kiedy to kanał ten wzrósł o ponad 15 proc., również w 2025 r.  kontynuuje on 
dynamiczne wzrosty – mówi Agnieszka Parfienowicz, managing partner, media solutions w WPP Media Poland. 

Według obecnych prognoz WPP Media z najnowszego raportu „This Year Next Year. 2025 Global Midyear Forecast” w całym roku OOH wzrośnie w naszym kraju o kolejne 13,5 proc., do 943,8 mln zł, zaś w przyszłym roku przekroczy już wartość 1 mld zł. Za te wzrosty również na naszym rynku odpowiada przede wszystkim rozwój obszaru DOOH

– Projekt DubICE udowadnia, że DOOH świetnie sobie radzi z budowaniem świadomości marki jako medium „stand alone”. Jednocześnie ten touchpoint mierzy się oczywiście z pewnymi wyzwaniami, na czele z dużą fragmentaryzacją - aby obsłużyć jedną kampanię trzeba się zmierzyć z ponad 100 różnymi formatami i rozdzielczościami ekranów. I właśnie w odpowiedzi na tak dużą fragmentaryzację WPP Media wprowadziła rozwiązanie integrujące wszystko to w jednym miejscu – dodaje Maciej Olenderczyk, advanced solutions director w WPP Media Poland. 

Dołącz do dyskusji: Kampania reklamowa fikcyjnej marki lodów zbudowała szybko jej świadomość

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ciekawe
artykuł ma formę case study promocyjnego. Prezentuje kampanię przez pryzmat sukcesu (12 % i 3 %), ale bez przejrzystego opisu metodologii i próby badawczej. Dlatego trudno ocenić, jak solidnie i rzetelnie zostało to przeprowadzone. To wygląda bardziej jak opowieść sprzedażowa.
8 0
odpowiedź
User
Wppplastikk
Fejkowa agencja mediowa (polecam poczytać o początkach działalności WPP w latach 80 XX wieku) reklamuje fejkowy produkt, aby wcisnąć swoje fejkowe usługi realnym klientom, którzy są gotowi zapłacić za to realną kasę.
Sorry GroupM, ale nawet po rebrandingu na WPO media jesteście niepoważni
1 2
odpowiedź
User
Mediowiec
To już było na iab pokazywane, obwozna sensacja
2 0
odpowiedź