SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef KRRiT: Emitel blokuje rozwój naziemnej telewizji cyfrowej

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski skrytykował operatora m.in. naziemnej telewizji cyfrowej. – Istnieje kwestia pozycji dominującej Emitela na rynku multipleksów. Emitel w mojej opinii i w opinii całej Rady, swoją polityką cenową, blokuje rozwój tego rynku – powiedział Wirtualnemedia.pl szef KRRiT. 

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski

Podczas konferencji prasowej przewodniczącego Świrskiego po posiedzeniu KRRiT, pytaliśmy o plany regulatora w zakresie kolejności kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Stacje są posegregowane najczęściej według multipleksów, a nie tematyk. Na przykład kanały informacyjne, takie jak TVP Info (34.), Wydarzenia 24 (49.), Republika (51.), wPolsce24  (52.), Polsat News Polityka (118.) są w różnych częściach listy.

Regulator na razie nie planuje zmian. Szef KRRiT zauważył, że poprzednia dyskusja na ten temat przy okazji projektu ustawy nazywanego „Lex Pilot” doprowadziła do dużego zamieszania, dlatego nie wie czy jest sens powrotu do takiej dyskusji. Zwłaszcza, że widzowie mogą sobie utworzyć listy ulubione według własnych preferencji. Niedawno kolejność (LCN) zmienił francuski regulator Arcom po usunięciu kilku stacji.

Nadawcy narzekają na koszty usług Emitela

Zdaniem szefa KRRiT, większym problemem niż kolejność kanałów, jest polityka cenowa Emitela. Nadawcy mają skarżyć się do regulatora w tej sprawie. Już kilka lat temu nieoficjalnie mówili, że emisja na ogólnopolskim multipleksie kosztuje ponad 6 mln zł rocznie. Teraz stawki mogą być wyższe. Dochodzi do tego koszt koncesji w wysokości ponad 18 mln zł na 10 lat. Można go rozłożyć na coroczne raty.

–  Kwestia kanału ViDoc TV jest doskonałym tego przykładem. Firma nie była w stanie płacić tego, co Emitel od nich zażądał. To jest jasne, że oni zgodzili się na jakąś cenę i potem im się ten budżet nie spiął. W związku z tym Emitel miał prawo ich wyłączyć. Nie znamy dokładnie cen, ale mamy przesłuchy, narzekanie nadawców w stosunku do realnej wartości tego, co jest w tej chwili – mówił przewodniczący Świrski.

W połowie lutego Emitel usunął z MUX-8 stację ViDoc TV. Tłumaczył, że nastąpiło to zgodnie z zapisami umowy. Kanał nie powrócił do dziś. Szef KRRiT wystąpił do obu stron o wyjaśnienia. Regulator po trzech miesiącach od przerwania emisji, może uchylić koncesję.  

Emitel może się tłumaczyć oczywiście, że te ceny pokrywają ich koszty, ale jakieś urealnienie tego musi nastąpić. Istnieje groźba przejścia nadawców do internetu lub innych sposobów nadawania. Wtedy ten cały wysiłek związany z telewizją naziemną zostanie zrujnowany – dodał szef KRRiT.

Jego zdaniem wysokie koszty nadawania mogą skończyć się źle dla odbiorców. – Istnieje też niebezpieczeństwo, że obywatele zostaną bez dostępu do informacji. KRRiT jako organ konstytucyjny dbający o dostęp do informacji dla obywateli, musi działać tak, żeby ten dostęp był zachowany – wyjaśniał Maciej Świrski.

Co z MUX-5?

Jeszcze kilka miesięcy temu Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiadał, że na początku marca możliwy jest start konkursu dotyczącego operatora MUX-5. Zainteresowanie udziałem wyraziły: Emitel, BCAST (spółka związana z Grupą Polsat Plus) i MWE Teleport.  

Konkursu nadal jednak nie ogłoszono. – Problem polega na tym, że UKE przesłał nam pewną warstwę dokumentów dotyczącą tego multipleksu. Zażądaliśmy uzupełnień, ponieważ była niekompletna. Czekamy na rozwój sytuacji – tłumaczył przewodniczący KRRiT.

Szef Rady chce taniego multipleksu. – Staram się, żeby to było jak najszybciej, ale tutaj głównym problemem jest wyłonienie operatora, którego ceny dla nadawców będą na tyle dostępne, że rzeczywiście MUX-5 będzie dostępny, będzie dopełniony. Gdyby Emitel wygrał, to te ceny nie byłyby odpowiednie – dodawał Świrski.

Wszystko zależy od prezesa UKE. – To nie jest moja rola, bo zgodnie z ustawą przewodniczący KRRiT może zaproponować tematykę kanałów. Cała moc sprawcza jest po stronie prezesa UKE. Możemy tylko apelować, żeby krytycznym elementem tego konkursu były ceny dla nadawców. W ten sensie, żeby były jak najniższe – mówił przewodniczący KRRiT.

MUX-8 (Republika, wPolsce24, Nowa TV, WP, ViDoc TV, Metro i Zoom TV) nadaje w zakresie VHF, a nie jak pozostałe w UHF. Część odbiorców wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Niedawno KRRiT podała, że nadawcy chcą przenieść się z MUX-8 na MUX-5, który będzie nadawany w zakresie UHF.

– Są zainteresowani. W rozmowach przy rozmaitych okazjach pytają, czy mogą się przenieść. Będzie konkurs i czy KRRiT się na to zgodzi, to osobny temat. Oni są też zainteresowani obniżeniem cen na MUX-8 – wyjaśniał szef KRRiT. Nadawcy Zoom TV i Metro na ewentualne zmiany nie czekają. Zdecydowali, że nie będą przedłużać koncesji i opuszcza multipleks z końcem roku. 

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT: Emitel blokuje rozwój naziemnej telewizji cyfrowej

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tymon
A kogo obchodzi bajdurzenie tego Pana.
33 43
odpowiedź
User
DJ Gerard
Ma rację Bo emitel naciaga nadawców na duże koszta więcej niż na satelitarnym przekazie
26 4
odpowiedź
User
jan
o tym już dawno pisałem że Emitel wali ceny. Taka strategia firmy z UK to jak najwięcej kosić za nadawanie. .. Emitela nigdy nie powinno się sprzedawać w obce ręce.
28 2
odpowiedź