Wiemy, kto zagra Jacka Kuronia w nowym filmie Piotra Domalewskiego
Piotr Domalewski wyreżyseruje film o Jacku Kuroniu i jego żonie Grażynie. Obraz skupi się na życiu polityka w latach 80., kiedy był kluczowym działaczem Solidarności. Zobaczymy nie tylko jego działalność publiczną, ale i prywatne relacje Kuroniów.
W rolę Jacka Kuronia wcieli się Arkadiusz Jakubik. Aktor znany z pamiętnych występów w filmach Wojciecha Smarzowskiego, jak „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, czy „Kler”, a także z ról serialowych w „Informacji zwrotnej” oraz „Klangorze”, zagra jednego z najważniejszych polskich polityków okresu powojennego.
Jakubik w rozmowie z Onetem przyznał, że „czasy dla takiego ambitnego i ważnego kina nie są najłatwiejsze”, ale producentowi udało się zebrać budżet na realizację filmu. Aktor podkreślił, że nie chce stawiać pomnika Jackowi Kuroniowi, ale był fantastycznym człowiekiem i warto przypomnieć o tym młodym ludziom.
Odtwórca roli Jacka Kuronia przyznał, że czuje ogromną tremę przed pracą nad filmem, ponieważ po raz pierwszy w swojej karierze wcieli się w postać historyczną i zastanawia się, gdzie przebiega granica między odtwarzaniem gestów, mimiki postaci realnie żyjącej, a poszukiwaniem w niej emocjonalnej prawdy.
W rolę żony Jacka Kuronia, Grażyny Kuroń, wcieli się Magdalena Popławska („Rozwodnicy”, „Powrót do życia”).
Zdjęcia do filmu „Bez ciebie mnie nie będzie. Historia Jacka i Grażyny Kuroniów” ruszają latem. Producentem jest Robert Kijak z ramienia Next Film. Obraz wyreżyseruje Piotr Domalewski.
Jacek Kuroń był politykiem, historykiem, a także jednym z przywódców opozycji w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników.
Jako minister pracy i polityki socjalnej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989-1991) cieszył się największym zaufaniem społecznym. Jako minister w latach 1992–1993 angażował się w powstanie tzw. paktu trójstronnego z udziałem związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i przedstawicieli rządu, który miał być główną formą dialogu społecznego.
Pod koniec życia miał poczucie porażki transformacji ekonomiczno-społecznej i związanych z tym barier społecznych, pozostawienia dużych grup poza aktywnością społeczną, udziałem w kulturze oraz słabości ruchów samorządowych.
Newsletter



Sales&More i Bank Pekao S.A. wkraczają do gry! Sukces kampanii „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”
Serwisy społecznościowe, których już nie ma. Czego nas nauczyły?
Będzie wielki powrót do „Szkła kontaktowego”?
Filip Chajzer ponownie w „Dzień Dobry TVN”. Kolejne powroty na jubileusz programu
Dołącz do dyskusji: Wiemy, kto zagra Jacka Kuronia w nowym filmie Piotra Domalewskiego
Słyszałeś kiedyś o charakteryzacji?
Hubert Urbański w "Projekcie UFO" też nie jest do siebie podobny...