SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Cyfryzacji przeciw dezinformacji. Wystartowała akcja edukacyjna

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nową kampanię edukacyjną pt. „Przepis na dezinformację”, która ma na celu przeciwdziałanie dezinformacji. Na kampnię składa się cykl edukacyjnych filmów, które opowiadają o mechanizmach i skutkach manipulowania informacjami w sieci. Kampania będzie emitowana do 5 czerwca na głównych antenach Telewizji Polskiej.

fot.screen YT fot.screen YT

Seria 8 filmów edukacyjnych ma przybliżać aktualne tematy, które stają się przedmiotem manipulacji informacyjnej, np. zmiany klimatu, szczepionki, teorie spiskowe czy imigracja. Widzowie mają dowiedzieć się też, jak działają narzędzia i mechanizmy dezinformacji, w szczególności coraz bardziej powszechna dezinformacja wizualna, farmy trolli, deepfake i fake newsy.

Manipulacja informacjami jest coraz bardziej powszechna. Rozprzestrzenianie się dezinformacji może wpływać na nasze codzienne decyzje, a nawet postawy wobec ważnych spraw społecznych, dlatego tak ważne jest podniesienie świadomości na temat zagrożeń związanych z dezinformacją w sieci – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.  

– Chcemy, żeby dla ludzi było jasne, że nie wszystko, co znajdą w sieci jest prawdą. Nie ma lepszego narzędzia walki z dezinformacją niż świadome społeczeństwo – dodaje.  

Klimat, szczepionki i teorie spiskowe

Każdy odcinek „Przepisu na dezinformację” jest analizą tytułowego „przepisu”, na podstawie którego powstaje dany rodzaj dezinformacji. Kampania ma uświadomić widzom, jak takie treści są „doprawiane” emocjami, strachem i jak, dzięki prostym zabiegom, rozchodzą się w sieci. 

Cykl filmów obejmuje zagadnienia: „Apetyczny zestaw” – zdjęcia i metody manipulacji nimi, „Klimatyczna sałatka” – dezinformacja dotycząca zmian klimatu, „Pikantne teorie spiskowe”, „Antyszczepionkowa przystawka”, „Specjalność szefa kuchni – deepfake”, „Specjały z farmy trolli”, „Imigracyjna zapiekanka” oraz „Wiralowy bulion”.

Kampania będzie emitowana do 5 czerwca na głównych antenach Telewizji Polskiej. Do udziału w kampanii zostali zaproszeni eksperci NASK, przedstawiciele uczelni, medioznawcy.

Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Cyfryzacji i jest częścią szerszej akcji edukacyjnej, która ma na celu wzmacnianie odporności społecznej na dezinformację. Na początku maja tego roku Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK zainaugurowały drugą odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź internetowym trollem”, która ma podnosić świadomość zagrożeń związanych z dezinformacją w sieci.  

 

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji przeciw dezinformacji. Wystartowała akcja edukacyjna

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WM
Dezinformujacy rząd walczy z dezinformacją.
Nawrocki2025.
1 0
odpowiedź
User
WM
Dezinformujacy rząd walczy z dezinformacją.
Nawrocki2025.
1 0
odpowiedź
User
WM
Dezinformujacy rząd walczy z dezinformacją.
Nawrocki2025.
1 0
odpowiedź