SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

DABCOM planuje multipleksy testowe DAB+ w kolejnych miastach

Multipleks eksperymentalny DAB+ firmy DABCOM w Szczecinie zawiesił nadawanie. Henryk Bukowiec, prezes operatora zapewnia Wirtualnemedia.pl, że trwają prace nad przywróceniem emisji. Ponadto DABCOM chce uruchomić testowe MUX-y  w kolejnych polskich miastach.

Odbiorniki DAB+ w sklepie Odbiorniki DAB+ w sklepie

W skład szczecińskiego multipleksu operatora wchodziły: Super FM, Muzyczne Radio, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta i Radio Jasna Góra. Serwis radiopolska.pl podał, że do zawieszenia emisji doszło z powodu wygaśnięcia dotychczasowego pozwolenia na nadawanie. Nowe nie zostało wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na czas. Podobna sytuacja miała miejsce rok temu. Po 1,5 miesiąca przerwy, MUX powrócił.

– W obecnej chwili oczekujemy nowego pozwolenia na emisję w Szczecinie. Docelowo jego zawartość będzie taka sama jak dotychczas, jednak w najbliższym czasie należy spodziewać się wzbogacenia oferty programowej tego, jak i pozostałych multipleksów DABCOM. Planujemy również uruchomienie multipleksów w kolejnych miastach – mówi Wirtualnemedia.pl Henryk Bukowiec, prezes firmy DABCOM.

„Lekceważące podejście ze strony KRRiT”

Firma chce wzrostu popularności DAB+ nad Wisłą. – Pomimo, iż w ostatnim czasie spotykamy się z lekceważącym podejściem ze strony KRRiT w stosunku do technologii DAB+, liczymy na jej rozwój w Polsce. Za upowszechnieniem tej technologii, będącej uzupełnieniem broadcastingu analogowego  i streamingu świadczy jej rozwój u naszych sąsiadów (Niemcy, Czechy) – dodaje szef operatora.

Jego zdaniem rośnie liczba tunerów obsługujących DAB+. – Zwiększa się liczba odbiorników DAB+ instalowanych w nowo sprzedawanych pojazdach. Nadawcy zauważają dodatkową przestrzeń w której może pojawić się nowy słuchacz i wykazują coraz większe zainteresowanie korzystania z tej formy przekazu – zauważa Bukowiec.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poprzedniej kadencji dążyła do rozwoju technologii DAB+. Rozpisała i rozstrzygnęła konkursy dotyczące multipleksów lokalnych w kilku miastach. Prowadziła konkurs dotyczący miejsc na ogólnopolskim multipleksie, ale go zawiesiła na wniosek strony rynkowej. Miał zostać wznowiony przez wybór operatora Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ale od 2022 roku do tego nie doszło.

Od rozpoczęcia kadencji obecnej KRRiT, nic w sprawie DAB+ się nie ruszyło. – Moim zdaniem dopóki będziemy w sytuacji zagrożenia wojennego, FM powinno być utrzymane. DAB+ w zależności od możliwości technicznych, finansowych, całego biznesplanu. Na pewno FM trzeba utrzymać tak długo, jak długo będzie trwała wojna – mówił podczas jednej z konferencji prasowych Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT.

DAB+ mógłby być uzupełnieniem do oferty FM, ale do tego też potrzeba działań ze strony KRRiT. Świrski „nie widzi chętnych” do nadawania w kolejnych multipleksach lokalnych czy regionalnych. Nie chce też rozpocząć konkursów, które wyłoniłyby następców WP Radia, Radia Konin FM czy Radio Profeto, które je opuściły. – KRRiT nic nie planuje w tej materii, ponieważ są sprawy dużo ważniejsze niż DAB+ –  mówił Świrski.

Tymczasem w wielu krajach Europy w szybkim tempie rośnie liczba emisji DAB+, a nadawcy rezygnują z niektórych nadajników o słabszej mocy na rzecz cyfrowych. To nie tylko wspomniane wcześniej Niemcy czy Czechy, ale też Włochy, Francja, Wielka Brytania. W Norwegii i Szwajcarii częściowo wyłączono analogowy FM. Ogólnopolscy nadawcy komercyjni krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia. 

Gdzie działają multipleksy DAB+?

Większość Polaków ma dostęp do multipleksu Polskiego Radia, którego operatorem jest Emitel. BCAST nadaje multipleksy testowe w Gdańsku, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu. DABCOM posiada zgody na prowadzenie takich emisji w Andrychowie, Gliwicach, Krakowie, Przehybie, a Radio Express 92,3 FM w Bielsku-Białej.

Przejęty przez Emitela operator EM Cast może prowadzić emisję w Łodzi. Niedawno zrezygnował z multipleksu w Opolu. DABCOM posiada też regularne multipleksy lokalne w Warszawie, Częstochowie, Katowicach, Poznaniu i Tarnowie. EM Cast prowadzi takie emisje w Rzeszowie i Toruniu.
 

Dołącz do dyskusji: DABCOM planuje multipleksy testowe DAB+ w kolejnych miastach

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sasha
Nie ma co zaklinać rzeczywistości... nic z tego DABu nie będzie. Nawet Jerzy Handzlik któremu kończą się koncesje DAB rozważa ich nie przedłużanie. Polskie Radio nadaje w DAB już 12 lat i nic. Szkoda prądu.
11 10
odpowiedź
User
LoL
"w kolejnych miastach" - ale których? - rozszerzyć na miasta wojewódzkie
9 0
odpowiedź
User
To ja nikt inny
"w kolejnych miastach" - ale których? - rozszerzyć na miasta wojewódzkie

Jedno miasto wymieniono tutaj: dab.plus/nadawcy-chca-dab-plus/
4 0
odpowiedź