SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec multipleksu DAB+. Operatora przejął Emitel

Z opolskiego eteru zniknął multipleks DAB+ firmy EM Cast. – Operator oświadczył, że zaprzestaje nadawania dla Opola dla nas. Inni pewnie też znikną. To była emisja tak zwana eksperymentalna – informuje Wirtualnemedia.pl Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia, które wchodziło w skład MUX-u.

Muzyczne Radio nadaje na multipleksach testowych DAB+ w całej Polsce Muzyczne Radio nadaje na multipleksach testowych DAB+ w całej Polsce

Multipleks testowy DAB+ w Opolu rozpoczął nadawanie w lipcu 2021 roku. Jak informuje serwis radiopolska.pl, w jego skład poza Muzycznym Radiem z Jeleniej Góry wchodziły: opolskie Radio Doxa, gliwickie Radio Imperium, Radio Jasna Góra z Częstochowy i Radio Maryja.

Z wykazu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że pozwolenie na nadawanie wygasło 29 czerwca. Firma posiada jeszcze zgodę na emisję próbną w Łodzi, która jest ważna do 1 sierpnia. Emitel w poniedziałek nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące multipleksów testowych.

Nowy właściciel operatora multipleksu

Emitel, operator naziemnej telewizji cyfrowej i radia, przejął pod koniec listopada 2024 roku firmę PSN Infrastruktura. Zmieniła ona nazwę na EM Cast. Spółka prowadzi szereg emisji analogowych (UKF/FM) m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Płocku, Puławach i w Zielonej Górze.

Dawna firma PSN Infrastruktura jest także operatorem regularnych multipleksów lokalnych DAB+ w Toruniu, Rzeszowie, operatorem multipleksu Polskiego Radia w Bydgoszczy.  Emitel odpowiada za zdecydowaną większość emisji DAB+ nadawcy publicznego na terenie całego kraju.

Muzyczne Radio poza emisją analogową w Bogatyni, Jeleniej Górze, Świeradowie-Zdrowiu i Wałbrzychu, nadaje za pośrednictwem multipleksów testowych DAB+ w Andrychowie, Bielsku-Białej, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu. –  Nie gramy na razie z Prehyby. Operator szuka zastępczej lokalizacji – wyjaśnia szef stacji.

W Polsce spada popularność DAB+

Choć DAB+ rozwija się w wielu krajach europejskich, to w Polsce spada zainteresowanie tym sposobem nadawania. W 2024 roku tylko 61 tys. Polaków słuchało codziennie radia cyfrowego w technologii DAB+. Rok wcześniej było to niewiele więcej 72 tys. – wynika z danych Radio Track Kantar Polska, które portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od jednego z nadawców.

W ostatnim czasie z emisji na multipleksach lokalnych DAB+ zrezygnowały WP Radio, Eska Rock i Radio Konin FM. Zakończyło nadawanie też Radio Profeto. Konkursów dotyczących zwolnionych miejsc na razie nie będzie. – KRRiT nic nie planuje w tej materii, ponieważ są sprawy dużo ważniejsze niż DAB+ –  mówił niedawno Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Do ponad 90 proc. populacji Polski dociera jedynie multipleks Polskiego Radia. Za jego pośrednictwem można słuchać stacji znanych z analogu (Jedynka, Dwójka, Trójka, Polskie Radio 24, rozgłośnie regionalne) i dodatkowych (Czwórka, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio dla Ukrainy i w niektórych miejscach stacje tematyczne rozgłośni regionalnych).

Dołącz do dyskusji: Koniec multipleksu DAB+. Operatora przejął Emitel

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
B jak ...
Zdjęcie adekwatne do chaosu, w eterze, gdzie panuje, mydło i powidło.
12 1
odpowiedź
User
Robert
Prawda jest taka że słuchalność niska bo i wybór stacji jest mało atrakcyjny...
12 2
odpowiedź
User
mike
W przeciwieństwie do DVB-T gdzie dostaliśmy HD, napisy, ścieżki językowe, Dolby Digital, stabilność sygnału, kilkadziesiąt kanałów radio DAB nic nowego nie wnosi.
12 5
odpowiedź