Czy Radio ZET pójdzie śladem RMF FM? Jasna deklaracja ws. rozszczepiania programu
Radio ZET nie zamierza naśladować RMF FM i nie wprowadzi rozszczepień lokalnych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. RMF FM nadaje krótkie lokalne pasma programowe i reklamowe od kwietnia br.

Jak informowaliśmy, od 1 kwietnia RMF FM wprowadziło emisje lokalnych treści w sześciu miastach: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. To powrót do rozszczepień lokalnych, których rozgłośni w 2001 roku zakazała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Trzy lata temu Rada zmieniła zdanie w tej sprawie.
Radio ZET nie będzie rozszczepiać programu
Zapytaliśmy biuro prasowe Eurozet, czy Radio ZET pójdzie drogą swojej największej konkurencji. – Grupa Eurozet nie rozważa obecnie tematu rozszczepień programowych ani reklamowych – przekazano portalowi Wirtualnemedia.pl w odpowiedzi. Nadawca nie tłumaczy swojej decyzji. Zetka, w przeciwieństwie do RMF, nigdy nie stosowała rozszczepień.
Ostatnia decyzja najpopularniejszej od lat stacji komercyjnej w naszym kraju także była zaskoczeniem. To powrót do praktyk po 24 latach przerwy. Lokalne treści, prognoza pogody, a także reklamy zaczęły pojawiać się we wspomnianych sześciu miastach. W pozostałej części kraju pojawia się wersja ogólnopolska prognozy pogody. Program ten tworzony jest częściowo przy użyciu sztucznej inteligencji.
Czytaj także: Nowe stacje Polsatu powinny ruszyć do połowy maja
– RMF wystąpiło do nas z informacją, że zamierza rozszczepiać program reklamowy na poziomie lokalnym, co w naszym mniemaniu jest sporym zagrożeniem dla lokalnego rynku reklam, lokalnych nadawców. Ogólnopolski nadawca zejdzie na poziom lokalny, co może spowodować odcięcie przychodów z reklam dla mniejszych nadawców. To duże niebezpieczeństwo. Będę w tej sprawie kontaktował się z UOKIK – zapowiadał niedawno Maciej Świrski, szef KRRiT.
Świrski ma wątpliwości
Krajowa Rada zakazała RMF FM nadawać lokalnych pasm, bo uważała, że chce w ten sposób chronić lokalnych nadawców. RMF domagał się odszkodowania od Skarbu Państwu. To stanowisko KRRiT zostało uchylone dopiero trzy lata temu. W 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał RMF FM 83 mln zł odszkodowania, ale pieniądze wciąż nie trafiły do stacji. Krajowa Rada złożyła apelację.
Tomasz Ramza, prezes Grupy RMF, w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewnił, że KRRiT została uprzedzona o zamiarze rozszczepień i będzie kontaktował się w tej sprawie z Maciejem Świrskim.
Dołącz do dyskusji: Czy Radio ZET pójdzie śladem RMF FM? Jasna deklaracja ws. rozszczepiania programu