SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruszyła kampania przeciw stygmatyzacji ofiar przemocy seksualnej

Pod hasłem „Ona temu winna?” wystartowała kampania społeczna Centrum Praw Kobiet i agencji Opus B przeciwko stygmatyzacji ofiar przemocy seksualnej. 

Agencja OpusB razem z Fundacją Centrum Praw Kobiet przygotowała kampanię „Ona temu winna?”. Akcja ma na celu wpłynięcie na zmianę postaw społecznych wobec ofiar napaści seksualnej. Tytuł kampanii, będący jednocześnie pytaniem, ma naświetlić fałszywość tezy, że to ofiara odpowiada za zachowanie sprawcy.

Kampania potrwa do 13 kwietnia. W tych dniach na kanałach social media CPK będą pojawiać się materiały, które naświetloną skalę problemu, obalą powszechne mity, a także podpowiedzą, jak wspierać ofiary gwałtu.

Dodatkowo na stronie kampanii będzie można dowiedzieć się, jak wspierać ofiary gwałtu lub jak uzyskać pomoc, gdy doświadczyło się przemocy seksualnej.

Siła prostej idei

W kampanii wykorzystano motyw graficzny z wyhaftowanym czerwoną nitką pytaniem „Ona temu winna?”. – Symbolika haftu ma nawiązywać do etykiet, które społeczeństwo „przyszywa” ofiarom przemocy seksualnej. Mroczne, czarno-białe kreacje, przełamane mocnym, czerwonym akcentem, mają sprowokować ludzi do zatrzymania się w codziennym pędzie i zmusić do refleksji nad tym, jak często powielamy stereotypy i niesłusznie obwiniamy ofiary – mówi Grzegorz Kurczap, art director w Opus B, autor koncepcji wizualnej kampanii.

W ramach kampanii powstało 6 spotów, które obalają najczęściej pojawiające się mity dotyczące gwałtu – samotne podróżowanie, wyzywający ubiór, bieganie po zmroku, picie alkoholu, brak krzyku, a także przemoc seksualną w małżeństwie. Motywem przewodnim filmów jest parafraza znanej przyśpiewki weselnej „Ona temu winna”. Pierwsze zdanie zostało zestawione z różnymi stereotypami dotyczącymi kobiet, które padły ofiarami przemocy seksualnej.

– Chociaż oryginalna przyśpiewka nie dotyczy przemocy seksualnej, wiele osób kojarzy jej słowa i melodię. To nieoczekiwane połączenie fraz przyśpiewki ze stereotypami dotyczącymi ofiar gwałtu, ma zwrócić uwagę odbiorców i skłonić do refleksji nad powszechnością zjawiska przenoszenia odpowiedzialności na osoby pokrzywdzone – mówi Anna Sieczka, senior copywriter w Opus B, pomysłodawczyni i autorka koncepcji kreatywnej kampanii.

Spoty będą emitowane w TVP, sieci kin Helios oraz w wybranych kinach zrzeszonych w Sieci Kin Studyjnych. Kreacje pojawią się także na nośnikach Digital Cityscreen w Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu.

W kampanię zaangażowani są również influencerzy, którzy będą publikować na swoich kanałach informację o kampanii, a także edukować o problemie oraz zachęcać swoich obserwatorów do dołączenia do akcji i pomocy w zmianie sposobu, w jaki mówi się o ofiarach gwałtu.

Za koncepcję kreatywną kampanii i jej realizację odpowiada agencja reklamowa Opus B. Spoty udźwiękowiło Studio RS Media, przyśpiewkę wykonali: Anna Sieczka, Kinga Czaja, Rafał Ślusarczyk, głosu do spotów użyczył Arek Jakubik – aktor, lektor, reżyser, scenarzysta filmowy i teatralny, a także wokalista i autor tekstów. 

Dołącz do dyskusji: Ruszyła kampania przeciw stygmatyzacji ofiar przemocy seksualnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl