SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kanały TV stacji radiowych? We Włoszech to działa, w Polsce nie

Choć we Włoszech nadawcy radiowi mają kanały telewizyjne, to w Polsce żaden nie utrzymał takiej stacji. Grupy radiowe nie wykorzystują też potencjału aplikacji Smart TV czy kanałów FAST. Czy to się zmieni? Polsce nadawcy albo odpowiadają, że takich planów nie mają albo unikają jasnych deklaracji, zasłaniając się tajemnicą firmy. 

Studio RTL 102,5 Studio RTL 102,5

Na początku 2002 roku spółka Radio Muzyka Fakty otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję satelitarną dla  kanału telewizyjnego o profilu informacyjno-muzycznym. Nigdy nie wystartował. 8 lat później KRRiT wyraziła zgodę na start stacji Radio na Wizji Polskiego Radia.

Kanał ruszył w 2011 roku, ale pod szyldem Czwórka – Radio z Wizją.  Nie wykorzystał tym samym pełnego potencjału nadawcy publicznego, tylko odwoływał się do niszowej anteny. Już w 2012 roku zapadła decyzja o likwidacji stacji. Zniknęła z satelity, ale jeszcze do września 2014 roku była dostępna w sieci kablowej UPC Polska.

 

Nadal działają kanały telewizyjne uruchomione przez Grupę ZPR Media (Eska TV, Eska TV Extra, Vox Music TV, Eska Rock TV). W grudniu 2017 roku stacje zostały jednak przejęte przez Telewizję Polsat. Ze stacjami radiowymi łączą ich głównie szyldy. Poza teledyskami Eska TV nadaje wieczorem powtórki takich produkcji jak „Polacy na świecie” czy „Świat według Bundych”.


We Włoszech stacje radiowe dalej z kanałami TV

W Polsce nie ma kanału telewizyjnego w rodzaju włoskiego RTL 102,5 z Mediolanu, czołowego włoskiego nadawcy komercyjnego. Stacja działa już od 25 lat. Koncepcja jest prosta. Emituje teledyski, a dzięki kamerom w studiu można oglądać prezenterów prowadzących serwisy informacyjne czy DJ-ów. W czasie radiowych reklam, najczęściej wyświetlane jest logo promującej się marki.  

Na początku działalności kanał publikował wiadomości SMS-owe i internetowe z pozdrowieniami, przesłane przez widzów. Dzięki emisji na najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej Hot Bird 13E, zdarzały się wiadomości od Polaków. Wówczas prezenterzy zauważali to na antenie, nie kryjąc zdziwienia, że format przyciąga widzów znad Wisły.

Podobnych stacji włoscy odbiorcy satelitarni, naziemni lub kablowi, mogą oglądać więcej. To na przykład  DeeJay TV z Turynu, który działał w latach 2002-2015 i został ponownie reaktywowany w 2018 roku. W 2015 roku stację kupił Discovery, który przemianował ją na kanał Nove. Po trzech latach Discovery zrezygnował ze slotu na multipleksie, a nadawca radiowy postanowił wznowić nadawanie.

Od 2019 roku we Włoszech działa też Kiss Kiss TV, Radia Kiss Kiss (158. kanał naziemnej telewizji cyfrowej). W latach 1998-2012 nadawał Video Italia z muzyką włoską. 15 lat temu połączył się z Radeim Italia TV, również dostępnym w naziemnej telewizji cyfrowej i nadaje do dzisiaj. Na 67. kanale można znaleźć R101 TV, a na 66. Radio 105 TV Mediasetu rodziny Berlusconich. Streamy większości włoskich „radiowizji” - jak siebie nazywają - są dostępne w Polsce za legalnie i za darmo. 

Kanał telewizyjny związany z grupą radiową znajdziemy też we Francji. To NRJ Hits, nadawany od 18 lat, który pokazuje głównie teledyski. Stoi za nim grupa, która posiada stacje radiowe m.in. w Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Finlandii czy Libanie.

Do niedawna posiadała też rozrywkowy kanał NRJ12. Arcom, czyli odpowiednik KRRiT nie przedłużył mu koncesji. Regulator tłumaczył to problemami finansowymi nadawcy i dużą liczbą powtórek w ramówce. W latach 1999-2005 działał we Francji RFM TV stacji radiowej RFM. Wrócił w 2014 roku, ale już jako własność Grupy MCM. Wówczas stał się drugim najpopularniejszym kanałem muzycznym we Francji.

Czas na projekty Smart TV i FAST?

W Polsce nowe kanały telewizyjne w tradycyjnej dystrybucji powstają najczęściej przy okazji nabycia praw sportowych lub uzyskania koncesji na multipleksie. Nad Wisłą przybywa jednak projektów FAST, których utrzymanie jest znacznie tańsze aniżeli satelitarnych czy tym bardziej naziemnych. Inwestują w nie TVN, Polsat, TVP, Pilot WP, Rakuten TV czy Sweet.TV.

Mogłoby się wydawać, że format FAST, czyli darmowy kanał telewizyjny oferowany w streamingu z reklamami, to idealny format dla nadawców radiowych. Jak dotąd spośród nich tylko Grupa ZPR Media zdecydowała się uruchomić takie stacje (Super Express TV, Murator TV i Poradnik Zdrowie TV, Eska Hity na Czasie, Eska Rock Dobrze Rockuje, VOX W Rytmie Hitów, SayHi, HiMusic i HiDance).

Firma ma wątpliwości prawne czy bez koncesji KRRiT, mogą zasilić któryś z popularnych serwisów streamingowych, dlatego dystrybucja kanałów FAST Grupy ZPR Media jest ograniczona do platformy mediateka.pl. Można ją otworzyć na komputerze czy telefonie, ale na telewizorze Smart TV już nie (chyba, że za pośrednictwem przeglądarki, co nie jest łatwe i wygodne).

W sklepie Google Play na telewizorach z Android TV znajdziemy aplikacje Radia Eska, Eska 2, Eski Rock i VOX FM, ale na nich są dostępne same streamy audio, konkursy, newsy rozrywkowe czy podcasty. Streamingu kanałów telewizyjnych typu FAST, nie znajdziemy. 

Kanały FAST cały czas są w fazie rozwoju, uzupełniamy je o nowe treści. Obecnie nie mam żadnych informacji do przekazania o planach rozszerzenia dystrybucji ani uruchomienia nowych kanałów – mówi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński-Lubiak, PR Manager Grupy ZPR Media.

W rynek kanałów FAST nie zamierza się zaangażować Grupa RMF. –  Na chwilę obecną nie planujemy wprowadzania kanałów FAST ani innych kanałów telewizyjnych pod naszą marką – informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe nadawcy, który ponad dwie dekady temu rozważał wejście na rynek telewizyjny.

Treści, które mogłyby zostać wykorzystane w potencjalnych kanałach FAST ma na pewno Eurozet. To nie tylko programy rozrywkowe, ale też publicystyczne z TOK FM. Nadawca nie chce jednak zdradzać swoich planów. - Rozważamy różne opcje – mówi Wirtualnemedia.pl Michał Aleksandrowicz z Eurozetu.

Co ciekawe, aplikacje Polskiego Radia czy RMF FM na pierwsze telewizory Smart TV Samsunga działały już kilkanaście lat temu. Po wprowadzeniu nowocześniejszych systemów operacyjnych, na uruchomienie zaawansowanych platform nie zdecydował się jak dotąd żaden nadawca radiowych (nie licząc prostych aplikacji ZPR). Mogłoby to im dać dodatkowe przychody reklamowe czy z płatnych subskrypcji.

 

 – Strategiczne plany spółki stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa – taką odpowiedź przesłało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Polskiego Radia. Warto przypomnieć, że w kwietniu 2023 roku ówczesna prezes Agnieszka Kamińska zapowiedziała prace nad aplikacją na Smart TV. Takową pod marką Play SRF posiada na przykład szwajcarski nadawca publiczny. Nie brakuje podobnych komercyjnych projektów. Chociażby popularnej w Niemczech stacji Antenne Bayern.

Dołącz do dyskusji: Kanały TV stacji radiowych? We Włoszech to działa, w Polsce nie

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bocian
Tu w polsce to jest inny swiat. Duzo stacji radiowych gra ciagle to samo, w kolko kilkanascie utworow, i tak caly dzien. I co maja jeszcze w tv pokazywac ciagle to samo przez caly dzien.
8 0
odpowiedź
User
yytt
Radiowa Czwórka miała kiedyś swój kanal tv.
5 0
odpowiedź
User
gość
Bo w polsce jest mało stacji z dziennikarzami muzycznymi. Większość to osoby które włączają odpowiednie przyciski, albo włączające playlisty.
8 0
odpowiedź