TikTok zachęca do medytacji
TikTok wprowadza do swojej aplikacji dodatkową funkcję, która ma poprawić dobrostan psychiczny oraz jakość snu wśród użytkowników aplikacji. Czy jest to realna pomoc czy kolejny „listek figowy”, mający na chwilę przykryć globalny problem wpływu social mediów na użytkowników?

Funkcja medytacji została wdrożona w marcu tego roku wśród nastolatków korzystających z TikToka wieczorem i w nocy. Zasada działania jest prosta – na ekranie pojawia się relaksujący obraz i słychać muzykę, która ma na celu wyciszyć oraz uspokoić. Czy to może być skuteczne?
Medytacja pomaga, ale należy zadać sobie kilka pytań
Czy tradycyjna medytacja jest tak samo skuteczna jak ta oferowana przez TikToka? Krótkie wideo z relaksującą muzyką wciśnięte pomiędzy śmieszne wideo z kotkiem, a dowcipem influencera raczej nie będzie miało takiego samego wpływu na dobrostan psychiczny co odcięcie się całkowite od smartfona i social media.
Nie wiemy też co przed i po takiej „tiktokowej medytacji” będzie robił użytkownik, bo raczej nie odłoży grzecznie telefonu i nie pójdzie spać. Serwis chwali się, że w grupie testowej aż 98 procent nastolatków, którzy skorzystali z opcji medytacji nie zdecydowali się na jej wyłączenie. Oczywiście nie zostało podane jak często i przez jaki czas korzystali z funkcji medytacji. Być może traktowali ją jako kolejne wideo, które należy pominąć przy oglądaniu.
TikTok też całkowicie pomija w swoich komunikatach fakt, że jednym z najsilniejszych czynników deprawujących sen jest światło emitowane z ekranów smartfonów, telewizorów czy komputerów. Więc medytowanie przed snem z wykorzystywaniem tych urządzeń jest trochę jak zagryzanie pomidorem paczki czipsów.

Co jeszcze robi TikTok, aby poprawić dobrostan psychiczny swoich użytkowników?
TikTok nawiązał również współpracę z dr.Willough Jenkins, psychiatrą, która regularnie publikuje na ich platformie. Wiadomo – autorytet naukowca czy lekarza zawsze działa w komunikacji czy reklamie. Przekazuje też 2,3 miliona dolarów do wydania na kampanie reklamowe. Te budżety trafią do 31 organizacji zajmujących się zdrowiem psychicznym w 22 krajach na świecie (nie ma wśród nich Polski).
W ramach “Mental Health Education Fund” założonego w 2023 roku wyżej wspomniane organizacje zyskały na swoich kontach ponad 600 tysięcy nowych obserwujących, 200 tysięcy odwiedzin swoich stron WWW oraz zrekrutowały blisko 500 wolontariuszy.
Należy docenić to, że serwis podejmuje próby dbania o zdrowie psychiczne oraz dobrostan nie tylko swoich użytkowników, ale też całego ekosystemu social media. Możemy sobie życzyć, aby miały pozytywny wpływ i było ich coraz więcej.
TikTok w Polsce przyciąga 15,22 mln internautów (51,2 proc. zasięgu), średnio na 18 godzin, 32 minuty i 33 sekundy.
Dołącz do dyskusji: TikTok zachęca do medytacji