TVS stawia na przekaz kablowo-satelitarny. Co z multipleksami?
TVS na razie nie będzie wykorzystywać testów 5G Broadcast, żeby przywrócić multipleks eksperymentalny naziemnej telewizji cyfrowej w Katowicach. Dyrektor stacji Jacek Swoboda informuje Wirtualnemedia.pl, że stacja skupi się na poprawie pozycji w środowisku kablowo-satelitarnym. Wkrótce podejmie decyzje odnośnie dalszych emisji za pośrednictwem MUX-ów testowych Grupy MWE Networks.

W zeszłym roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zdecydował, że nie będzie wydawać zgód na działalność multipleksów eksperymentalnych w DVB-T2/HEVC. To bowiem powszechnie obowiązujący standard. W efekcie tej decyzji MUX-y próbne TVS (Katowice) oraz BCAST (Gdańsk, Warszawa, Wrocław) zakończyły nadawanie.
Ostatnio BCAST wznowiła emisję stacji Polsatu w trzech powyższych miastach. UKE zgodził się na to, ponieważ testom w DVB-T2 mają towarzyszyć emisje w 5G Broadcast. To technologia pozwalająca na oglądanie stacji telewizyjnych na telefonach komórkowych bez zużycia transferu czy karty SIM. Związana z Cyfrowym Polsatem spółka chce też testować komunikaty kryzysowe i alarmowe.
Znaczenie naziemnej telewizji cyfrowej maleje
BCAST nadaje na multipleksie duble Polsatu i Nowej TV (w HD), a także kanał telezakupowy TV Okazje, a we Wrocławiu dodatkowo stację TV Regionalna.pl. Grupa Polsat Plus zyskuje więc dodatkowych widzów bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat koncesyjnych czy na rzecz Emitela. Wystarczy opłata za testy dla UKE.
Uruchomienie testów 5G Broadcast i towarzyszących im emisji w DVB-T2 planuje Grupa MWE Networks. Czy TVS wykorzysta tę „furtkę”? – Skupiliśmy się teraz na staraniach, które mają nam zapewnić jak najlepszą pozycję na listach dekoderów sieci kablowych. Jeśli chodzi o eksperymenty z emisją w 5G, to być może spróbujemy, ale na razie nie zajmujemy się tym tematem – mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Swoboda, szef TVS.
Firma zależy na jak najlepszych pozycjach w sieciach kablowych. – Z badań telemetrycznych wynika, że podział widzów zmienia się na korzyść satelity i sieci kablowych. Ilość telemetrów u odbiorców naziemnych zmniejsza się sukcesyjnie. Staramy się wzmocnić w kablu i na satelicie. Na satelicie nie ma za bardzo jak, ale w kablu to jak najbardziej możliwe – dodaje Swoboda.
Po wyłączeniu multipleksu TVS w Katowicach, stacja trafiła na MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L2 (Rybnik, Ornontowice), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). Po grudniowej awarii multipleksu w Rybniku, zakończyła współpracę z jego operatorem. Umowa odnośnie MUX-L1, MUX-L3 i MUX-L4 z Grupą MWE Networks kończy się z końcem kwietnia. TVS analizuje efektywność tych emisji.
Nadawca jest zadowolony z wyników nowej ramówki. Wprowadzono kilka pozycji słowno-muzycznych z gwarą. Wzbogacono też ofertę serialową o niemiecki serial „Górski lekarz”. Jesienią TVS zdecydowała się na likwidację newsroomu, co doprowadziło do zwolnień dziennikarzy. Nadawca postawił na produkcje rozrywkowe i muzyczne dla widzów z całej Polski.
Jak poinformował satkurier.pl niebawem stacja zmieni parametry niekodowanej emisji satelitarnej. Od 17 kwietnia będzie dostępna z transpondera Canal+ 10,719 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4. Do 5 maja będzie prowadzona równoległa emisja na dotychczasowym transponderze 10,796 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4. Za dystrybucję stacji odpowiada Izabela Baran.
Dołącz do dyskusji: TVS stawia na przekaz kablowo-satelitarny. Co z multipleksami?
1.) Odejścia od śląskości. Próba zrobienia z TVS nijakiego kanału ogólnego to ślepa uliczka.
2.) Jakości SD na satelicie.
3.) Transmisji niektórych filmów/seriali sztucznie rozciągniętych (nieprawidłowe proporcje)