Netflix i należące do Amazona Prime Video zdecydowały na współpracę z tradycyjnymi nadawcami we Francji. Dlaczego akurat w tym kraju? – Współpraca z lokalnymi nadawcami pozwala wielkim gigantom zoptymalizować koszty regulacyjne oraz spełnić wszystkie obowiązki w bardziej opłacalny i wizerunkowo bezpieczny sposób – mówi Wirtualnemedia.pl Anita Góral, dyrektor sprzedaży i marketingu w AKPA Polska Press. A czy to możliwe w Polsce?
Gracze to dziś jedna z najważniejszych, najbardziej świadomych i zaangażowanych grup konsumenckich. Obalając stereotypy, raport „Gracze vs. niegracze” autorstwa IAB Polska pokazuje, że gaming to nie tylko domena młodych mężczyzn z wielkich miast, lecz szeroka, zróżnicowana społeczność – aktywna, technologiczna i otwarta na innowacje.
TVP Sport z jednej strony zyskało na wycofaniu się platformy Viaplay z naszego kraju, a z drugiej straciło w ostatnich dniach dwóch znanych dziennikarzy. Kto dołączył do publicznego nadawcy?
Kolejny eksperyment Google’a bardzo mocno ingeruje w to jak wyglądać będą wyniki wyszukiwania, czyli tak zwany SERP. Zaangażowane oczywiście w to jest AI, które zajmie się porządkowaniem oraz grupowaniem wyników i nadawaniem im kategorii.
Ofcom, czyli brytyjski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wezwał rząd do przyjęcia przepisów, które zmuszą YouTube do eksponowania treści informacyjnych przygotowanych przez nadawcę publicznego BBC i inne stacje działające w kraju. Regulator zauważa, że coraz więcej osób czerpie informacje głównie z platform typu YouTube czy TikTok.
Koncern Warner Bros. Discovery, do którego należy m.in. TVN, zdecydował o sprzedaży oddziału w Nowej Zelandii, odpowiedzialnego za miejscowe kanały niekodowane, za symbolicznego 1 dolara nowozelandzkiego, czyli nieco ponad 2 złote. Nowym właścicielem stacji linearnych WBD w tym kraju będzie Sky New Zealand.
W piątkowym wydaniu programu „Kwiatki polskie” w roli prowadzącego zadebiutuje Dariusz Ćwiklak. Pierwsze wydanie programu TVP Info poprowadzi wspólnie z Katarzyną Kasią.
Sejm przegłosował postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Złamano konstytucję tym głosowaniem i kiedyś to zostanie rozliczone. Nie uznaję tego głosowania. KRRiT działa tak jak działała do tej pory. Mamy do czynienia z bezprawiem. Nie będę podawał się do dymisji, nie będę się zawieszał. Nie będę zmieniał swojej pozycji w KRRiT – powiedział Maciej Świrski po głosowaniu. Murem za szefem Rady stanęli jej członkowie, wybrany przez Sejm poprzedniej kadencji i prezydenta.
W piątek Sejm przegłosował wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rządzący zarzucają mu blokowanie pieniędzy z abonamentu mediom publicznym, upolitycznienie KRRiT i nękanie nadawców krytykujących Zjednoczoną Prawicę. Opozycja uważa go z kolei za gwarant realizacji idei wolności słowa. – Podjąłem decyzję, że nie uznaję tego wyniku – powiedział przewodniczący KRRiT Maciej Świrski po decyzji Sejmu o postawieniu go przed Trybunałem Stanu.
O sprawie dziennikarza Mateusza W. jest głośno od kwietnia. Został wówczas zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a następnie dostał 5 zarzutów. Nowe informacje w sprawie przekazała Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.
Izabella Krzan i Jan Pirowski poprowadzą wspólnie niedzielne wydanie programu „Dzień Dobry Wakacje”, wakacyjnej odsłony “Dzień Dobry TVN” – poinformowała stacja. Dla obojga prezenterów będzie to debiut w tej roli.
Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski poinformował, że podpisał decyzję o likwidacji Krajowego Instytutu Mediów. – Sejm obciął na ten Instytut finansowanie – wyjaśnił.
W czerwcu cztery kanały informacyjne Polsatu miały łącznie zdecydowanie mniejszy udział w rynku niż Republika czy TVN24. Piotr Witwicki, dyrektor pionu informacji i publicystyki Polsatu zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że oglądalność Polsat News i Wydarzeń 24, mimo olbrzymiej konkurencji w zeszłym miesiącu wzrosła. – Staramy się robić stację, która przede wszystkim nie będzie stacją propagandową, tylko informacyjną – zapewnia. Krytykuje przy tym m.in. TVP Info.
W 2024 roku liczb pracowników etatowych Telewizji Polskiej zmalała o ponad 150, a przeciętne pensje podstawowe o 1 proc. Mocno zmalała liczba osób na stanowiskach dyrektorskich oraz doradców zarządu nadawcy.
Amerykański regulator zatwierdził opiewającą na 8 mld dolarów ofertę przejęcia przez Skydance Media firmy Paramount, właściciela m.in. stacji MTV, Comedy Central i amerykańskiej sieci CBS. Daje to zielone światło do zmiany struktury własnościowej jednej z trzech największych amerykańskich stacji. Przyszły właściciel Paramounta zgodził się na to, by nie wdrażać programów z polityki DEI, bo te są nie po myśli prezydenta USA Donalda Trumpa.
Pierwsza połowa 2025 roku w branży marketingu i mediów przyniosła stopniowy spadek liczby ofert pracy – wynika z analizy firmy rekrutacyjnej Manpower dla Wirtualnemedia.pl. Po szczycie aktywności rekrutacyjnej w marcu, gdy pojawiło się 10 075 ogłoszeń, liczba ta sukcesywnie malała – w czerwcu wyniosła 8 469, czyli najmniej w tym okresie. Pracodawcy nadal chcą zatrudniać specjalistów i menedżerów, a największym zainteresowaniem cieszą się eksperci łączący umiejętności strategiczne z wiedzą o AI, automatyzacji i analityce danych.
Kryzys rynku mediów dotyka także kraje z największymi tradycjami dziennikarskimi. W pierwszej połowie 2025 roku w branży w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii nastąpiły duże redukcje zatrudnienia. Wśród zwalniających pracowników mediów są bardzo różne marki, w tym legendarne z ponad 100-letnią historią.
W 2024 roku Polkomtel, operator sieci Plus i oferty prepaidowej Plush przy minimalnym spadku przychodów podwoił zysk netto, głównie dzięki sprzedaży za prawie 200 mln zł pakietu adresów IPv4. Cyfrowy Polsat postanowił, że nie będzie wypłacał sobie dywidendy od telekomu.
W piątek Sejm przegłosował postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Przypominamy sylwetkę przewodniczącego KRRiT - zanim stanął na czele organu, kierował m.in. kontrowersyjną Polską Fundacją Narodową.
Fundacja wydająca serwis OKO.press w 2024 roku przy wzroście przychodów o ponad 14 proc. mocno ograniczyła stratę netto. Zmalały jej przychody z 1,5 proc. podatku, natomiast więcej uzyskała z darowizn i grantów.