Fuzja poprawia wyniki operatora satelitarnego Canal+ i Polsat Box
Łączne przychody za pierwsze półrocze roku finansowego 2023-24 operatora satelitarnego Eutelsat wyniosły 572,6 mln euro, co oznacza spadek o 0,2 proc. Wpływ na to ma mniejszy popyt na usługi wideo. Dyrektor generalna firmy obsługującej m.in. Polsat Box i Canal+ zapewnia, że dzięki jesiennej fuzji z OneWeb, będziemy teraz obserwować tendencję wzrostową.
Francuski Eutelsat zakończył I półrocze roku finansowego z końcem grudnia 2023 roku. Jesienią doszło do fuzji firmy z brytyjskim operatorem internetu satelitarnego OneWeb. Gdyby do transakcji doszło rok wcześniej i gdyby nie liczyć negatywnego wpływu kursów walutowych, to operator zaliczyłby nie spadek przychodów, tylko wzrost o 1 proc.
Słabsze wyniki działu wideo
W zakończonym pod koniec grudnia półroczu przychody działu wideo spadły o 9,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku (w ujęciu like for like spadek o 8 proc. do 331,1 mln euro).
Firma podała, że negatywny wpływ na wyniki miało zakończenie współpracy z turecką platformą Digitürk. Nie korzysta już z pozycji Eutelsat 7 °E, tylko tańszej Türksat 42°E. Także Canal+ Polska na początku zeszłego roku zredukował liczbę wynajmowanych transponderów na Hot Birdzie 13°E z ośmiu do sześciu. Na wyniki rzutują też sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji i Iranu. Eutelsat musiał zaprzestać świadczenia usług dla stacji z propagandą Kremla.
Przychody z usług rządowych wyniosły 74,2 mln euro, co oznacza wzrost o 10,5 proc. rok do roku. Wpływ na to miały zamówienia amerykańskiego Departamentu Obrony (ponad 80 proc.), a także kontrakt EGNOS Geo-4 na Hot Bird 13G. Przychody objęły też zamówienia OneWeb, świadczącego zbliżone usługi do Starlinka Elona Muska.
Aż o 35,6 proc. do 71,2 mln euro wzrosły przychody z łączności mobilnej. Przyczyniło się do tego wejście do służby satelity Eutelsat 10B oraz komercjalizacja ostatniej wiązki Eutelsata Quantum przez klienta z branży łączności morskiej. Na koniec 2023 roku portfel zamówień Eutelsata wyniósł 3,9 mld euro w porównaniu do 3,7 mld euro przed rokiem. Wzrost ten to także wkład OneWeb, który wynosi 700 mln euro. To wzrost o 23 proc. w stosunku do ostatniego kwartału.
Eutelsat wierzy, że wyniki dzięki fuzji mogą być jeszcze lepsze. - Jesteśmy przekonani, że OneWeb przyniesie nam dobre perspektywy i pokaże potencjał połączonej oferty GEO-LEO Grupy Eutelsat. Przewidujemy przyspieszenie wzrostu przychodów w nadchodzących miesiącach, gdy konstelacja osiągnie pełny globalny zasięg operacyjny - powiedziała Eva Berneke, dyrektor generalna Eutelsat Communications. Podobne
Newsletter



Sales&More i Bank Pekao S.A. wkraczają do gry! Sukces kampanii „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”
Serwisy społecznościowe, których już nie ma. Czego nas nauczyły?
Będzie wielki powrót do „Szkła kontaktowego”?
Filip Chajzer ponownie w „Dzień Dobry TVN”. Kolejne powroty na jubileusz programu
Całodobowy kanał poświęcony Smerfom już nadaje po polsku
Dołącz do dyskusji: Fuzja poprawia wyniki operatora satelitarnego Canal+ i Polsat Box
Ten tytuł to okropna manipulacja. Co z Wami???
Ma ofuzji w Polsce