SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będą ograniczenia w wydawaniu prasy samorządowej? Głos wydawców jednoznaczny

Ministerstwo kultury chce ograniczeń w prowadzeniu medialnej działalności samorządów. Zakazu tego typu aktywności domagają się Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Stowarzyszanie Mediów Lokalnych. –  Konkurowanie z dotowanymi przez samorządy gazetami jest trudne dla gazet prywatnych, a postępowanie samorządu uznać trzeba za nieuczciwe w stosunku do przedsiębiorców – wydawców niezależnej prasy lokalnej – przekonują przedstawiciele mediów. 

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Propozycje ograniczeń w prowadzeniu przez samorządy działalności przedstawił na Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach Maciej Wróbel, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.  

Według projektu ustawy, samorządy będą mogły publikować jedynie biuletyny informacyjne, przy czym ich liczba nie będzie mogła przekroczyć 12 wydań rocznie. Periodyki te nie będą zawierały treści o charakterze reporterskim czy publicystycznym, które dotychczas upodabniały je do niezależnej prasy. Dodatkowo z biuletynów mają zniknąć płatne reklamy.

Wiceminister Wróbel w Mikołajkach podkreślił, że prace nad zakazem wydawania prasy lokalnej przez samorządy są na zaawansowanym etapie. Zaznaczył, że uwzględniono sugestie władz lokalnych — dlatego samorządy wciąż będą mogły wydawać biuletyny, które pełniłyby funkcję miesięczników informujących o ich działaniach. Jednak wydawnictwa te nie będą mogły generować przychodów z reklam, służąc jedynie jako źródło informacji.

Ustawa medialna zakłada też obowiązek sprawozdawczości reklamy państwowej – media będą musiały raz w roku przekazać informacje, ile publicznych pieniędzy pozyskały na działalność.  Kolejny pomysł resortu to utworzenie Funduszu Misji Lokalnych, który ma wspierać niezależne media lokalne.

Zobacz: Apel ws. wzmocnienia niezależności mediów i ochrony dziennikarzy

Nowa ustawa medialna ma uporządkować media samorządowe

Nowa ustawa medialna ma zaimplementować do polskiego porządku prawnego Europejski Akt o Wolności Mediów (EMFA). Celem regulacji jest ochrona wolności i pluralizmu mediów.

Zakaz wydawania prasy samorządowej postulują Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Stowarzyszanie Mediów Lokalnych. W wydanym w tym tygodniu wspólnym stanowisku przekonują, że restrykcja „w żaden sposób nie utrudni dotarcia jednostkom samorządu terytorialnego ani podległym im instytucjom do mieszkańców i przekazywania im informacji – przy użyciu właściwych środków komunikacji, jakimi powinny być samorządowe biuletyny informacyjne”.

„Konsekwencją wdrożenia EMFA powinno być zakazanie wydawania prasy przez jednostki samorządu terytorialnego, a zatem wprowadzenie zasad uczciwej konkurencji na rynku prasy lokal nej, obejmującej bardzo małe jednostki administracyjne. Obecnie wydawcy prasy lokalnej nie są w stanie konkurować z tytułami wydawanymi przez jednostki samorządu terytorialnego lub podległe im instytucje” – czytamy w oświadczeniu trzech organizacji.

W ocenie IWP oraz organizacji zrzeszających media lokalne prasa samorządowa „zabija” niezależnych wydawców. 

„Niezależni wydawcy prowadzą działalność gospodarczą na zasadach takich, jak każdy inny przedsiębiorca, jednak na rynku muszą konkurować z podmiotami publicznymi, dotowanymi z budżetów jednostek samorządowych”. Głównym celem mediów samorządowych jest z kolei „najczęściej promocja nie gminy, miasta, czy powiatu, ale wójtów, burmistrzów, starostów czy marszałków województw – nawet, gdy łączy się to z innymi treściami”.

„Konkurowanie z dotowanymi przez samorządy gazetami jest trudne dla gazet prywatnych, a postępowanie samorządu uznać trzeba za nieuczciwe w stosunku do przedsiębiorców – wydawców niezależnej prasy lokalnej" - przekonują we wspólnym stanowisku Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i Stowarzyszanie Mediów Lokalnych.

Dołącz do dyskusji: Będą ograniczenia w wydawaniu prasy samorządowej? Głos wydawców jednoznaczny

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Gazetki na papierze z recyklingu to jeszcze OK.
U rodziców jadą na papierze z połyskiem z tą propagandą
odpowiedź
User
wolność słowa
Lokaknym wydawcom marzy się, aby tylko oni mogli informować, co dzieje się w danym powiecie, gminie czy województwie . Marzy się taki monopol na informacje, często zmanipulowane lub nagięte których nikt nie podważy. To, co my podajemy, to jest prawda objawiona i wara wszystkim od tego. Otóż nie,jest wolność słowa i te propozycje to marzenia ściętej głowy lokalnych wydawców. Musi być pluralizm mediów, czytaj prasy, i to obywatel sam decyduje, co przeczyta i jakiego autora. Nie lokalni wydawcy czy redakcje.
odpowiedź
User
Rail
A czy to nie ograniczy poziomu czytalności prasy? Co na to medioznawcy?
odpowiedź