SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dymisja trafiła do sądu. Cyfrowy Polsat spiera się z synem Zygmunta Solorza

Tobias Solorz, starszy syn Zygmunta Solorza, skierował do sądu odwołanie go z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu. Firma nie zgadza się z jego powództwem, strony sporu na razie wymieniły pisma.

Od lewej: Zygmunt Solorz i jego syn Tobias Solorz, fot. PAP Od lewej: Zygmunt Solorz i jego syn Tobias Solorz, fot. PAP

Z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu Tobias Solorz został odwołany w pierwszej połowie października ub.r. To część trwającego od sierpnia sporu Zygmunta Solorza z jego dziećmi w sprawie sukcesji w imperium biznesowym miliardera. Konflikt wyszedł na światło dzienne w drugiej połowie września, Solorz zapowiedział wówczas, że zdymisjonuje swoich synów z władz spółek należących do jego holdingu.

CZYTAJ TEŻ: Synowie Zygmunta Solorza poza władzami firmy informatycznej. Wycofał się z niej Cyfrowy Polsat

Tobias Solorz 7 listopada skierował przeciw Cyfrowemu Polsatowi z pozwem, w którym domaga się ustalenia nieistnienia, stwierdzenia nieważności lub uchylenia uchwał walnego zgromadzenia spółki, na którym odowłano menedżera z rady nadzorczej. Analogiczne powództwo złożył Piotr Żak, młodszy syn Zygmunta Solorza, w sprawie zdymisjonowania go z rady nadzorczej należącego do miliardera Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Walne zgromadzenia obu spółek rozpoczynał Zygmunt Solorz: mówił z trudnościami, nie był obecny na sali, tylko łączył się poprzez komunikator internetowy, a na miejsce obrad nie wpuszczono dziennikarzy. Synowie Solorza stracili też miejsca w radach nadzorczych należących do Cyfrowego Polsatu spółek Netia i Polkomtel. Córki miliardera Aleksandry Żak nie trzeba znikąd odwoływać, bo nie pełni żadnych funkcji w holdingu swojego ojca.

Wymiana pism Cyfrowego Polsatu i Tobiasa Solorza

Informując o pozwie skierowanym przez Tobiasa Solorza, Cyfrowy Polsat zapowiedział, że zarząd spółka „dokona szczegółowej analizy pozwu i podejmie stosowne działania”.

W opublikowanym w zeszłym sezonie sprawozdaniu za 2024 roku firma poinformowała o dalszych działania w tej sprawie. 10 stycznia złożyła odpowiedź na pozew, wnosząc o oddalenie powództwa w całości. Tobias Solorz pod koniec stycznia skierował do sądu wniosek o możliwość złożenia repliki na odpowiedź na pozew.

Nie wiadomo jeszcze, czy sprawa trafi na wokandę sądową. – Sąd nie podjął jeszcze żadnej decyzji w przedmiocie wniosku Tobiasa Solorza ani też nie wyznaczył pierwszego terminu rozprawy – podał Cyfrowy Polsat.

CZYTAJ TEŻ: Cyfrowy Polsat "ucierpiał" przez ruch Canal+

W czwartym kwartale 2024 roku przychody sprzedażowe grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat wyniosły 3,83 mld zł, rosnąc rok do roku o 145,4 mln zł, czyli 4 proc. Nadal malała popularność oferowanej przez holding płatnej telewizji i telefonii na kartę, ale rosły ceny usług abonamentowych.

Kluczowa kontrola nad dwoma fundacjami

Sednem sporu Zygmunta Solorza z dziećmi jest kontrola właścicielska nad zarejestrowanymi w Liechtensteinie TiVi Foundation i Polkomtel Foundation, poprzez które miliarder ma udziały w swoich najważniejszych polskich spółkach.

Sprawa trafiła do sądu w Lichtensteinie, który pod koniec ub.r. wydał decyzję o ustanowieniu kuratora w TiVi Foundation i Solkomtel Foundation. Równocześnie zawieszono uprawnienia Zygmunta Solorza jako właściciela fundacji do powoływania członków ich organów zarządzających. W fundacjach nie mogą być też przyjmowane uchwały dotyczące innych kwestii. Do pełnienia funkcji kuratora wyznaczono urzędnika z Liechtensteinu.

Postanowiono też, że decyzje dotyczące zarządzania oboma podmiotami będzie on uzgadniał z każdą ze stron sporu: Tomaszem Szelągiem reprezentującym Zygmunta Solorza oraz Katarzyną Tomczak wskazaną przez dzieci miliardera.

Do TiVi Foundation, poprzez Reddeve Investments Limited, należy większościowy pakiet akcji jego największego podmiotu - Cyfrowego Polsatu, który z kolei jest właścicielem m.in. Telewizji Polsat, Polkomtelu, Polsat Media, Interii, Netii i realizującej projekty z obszaru energetyki zeroemisyjnej grupy PAK - Polska Czysta Energia. Zygmunt Solorz od kilku miesięcy nie może całkowicie swobodnie zarządzać dwoma zarejestrowanymi na Cyprze spółkami, za pośrednictwem których ma akcje swoich czołowych firm w Polsce.

W drugiej połowie października Cyfrowy Polsat podał, że od swojego największego akcjonariusza - cypryjskiego Reddev Investments Limited - dostał pismo „informujące o otrzymaniu przez Reddev tymczasowych zabezpieczeń w trybie ex parte od adwokatów reprezentujących Piotra Żaka, Alexandrę Żak oraz Tobiasa Solorza”. - W piśmie zaznaczono, że wydane tymczasowe zabezpieczenia nie mają mocy ani skutku w Polsce i nie wpływają, ani w żaden sposób nie zmieniają struktury właścicielskiej ani zarządczej Spółki (czyli Cyfrowego Polsatu - przyp.), jak również nie wpływają w żaden sposób na bieżącą działalność operacyjną Spółki i jej spółek zależnych - opisano.

Analogiczne zabezpieczenia tymczasowe na wniosek prawników dzieci Zygmunta Solorza wydano wobec należącej do miliardera cypryjskiej spółki Argumenol Investment Company, głównego akcjonariusza Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Dołącz do dyskusji: Dymisja trafiła do sądu. Cyfrowy Polsat spiera się z synem Zygmunta Solorza

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl