SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Linearna telewizja bije w Polsce rekordy. Wysyp nowych kanałów

Mimo rosnącej popularności usług streamingowych, liczba kanałów linearnych w Polsce rośnie w zaskakującym tempie. Anita Góral z agencji AKPA Polska Press w analizie przesłanej Wirtualnemedia.pl odnotowała debiuty nowych stacji naziemnych lub kablowo-satelitarnych. Okazuje się, że takiego wysypu nowości nie było w poprzednich latach.

fot. Shutterstock fot. Shutterstock

Choć linearna telewizja będzie tracić na znaczeniu, to Polska pozostaje konserwatywnym rynkiem. Tym w zeszłym roku rozpoczęły nadawanie stacje: Polsat News Polityka, ViDoc TV, Canal+ Extra 1-7, Pogoda 24.TV, Junior Channel, Szlagier TV, TVC Super, Kabaret TV, Viasat True Crime, SkyShowtime 1, SkyShowtime 2.  

W wyniku zmian nazw lub uzyskania koncesji naziemnej zadebiutowały też: Canal+ 360, TV Republika Plus, wPolsce24, Novelas+1, ViDoc TV1, Film Cafe, Golf Zone, Polsat Sport 1, Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3.

Nowości byłoby jeszcze więcej, gdyby uwzględnić dostępne w streamingu kanały FAST. Po polsku można oglądać ich blisko 50, z czego większość powstała w zeszłym roku. Statystyki zwiększają tez kanały okolicznościowe. W dniu rozgrywania wielu meczów Ligi Mistrzów jednocześnie Canal+ nadawał stacje Canal+ Extra 8-18. W czasie Igrzysk Olimpijskich działały Eurosport 3-9 HD i Eurosport 4K.

287 kanałów ogólnopolskich

Rok temu AKPA Polska Press, przygotowująca i dostarczająca dane programowe do przewodników EPG telewizji cyfrowej oraz gotowe strony do magazynów drukowanych, miała w bazie 278 kanałów po polsku, a razem z dublami HD i 4K było ich 471. Teraz firma mówi o „znaczącym wzrośnie”.

Razem z kanałami eventowymi w 2024 roku dostępnych było aż 295 stacji w języku polskim, aktualnie jest ich 287. Wraz z dublami SD/HD/4K w ofercie AKPA znajduje się aż 501 stacji polskich i polskojęzycznych, a uwzględniając stacje zagraniczne i radiowe – 754 kanały – wylicza Anita Góral.

Wpływ na wzrost miała decyzja Canal+ o uruchomieniu dodatkowych stacji z Ligą Mistrzów, które zasiliły nowy pakiet Super Sport. Transmisje mogły być pokazywane w dotychczasowych kanałach i okolicznościowych streamach, ale tak się nie stało. Dostawca płatnej telewizji chce odzyskać dzięki nowemu pakietowi zainwestowane pieniądze.

Podobną praktykę mają operatorzy z innych państw. Na przykład w Holandii działają stacje Ziggo Sport 1-6. W Norwegii są nadawane V Sport 1-4, V Sport Premier League, V Sport Premier League 1-4 i szereg kanałów okolicznościowych, takich jak V Sport Live 1-5. We Włoszech można oglądać Sky Calcio 1-9, a w Brazylii ESPN 1-5.

„Polska telewizja linearna wciąż ma się dobrze”

Canal+ nie jest jednak jedynym odpowiedzialnym za wzrost liczby kanałów. Po zmianach w Telewizji Polskiej sukcesy pod względem oglądalności odnoszą Republika i wPolsce24. Pierwszy nadawca na bazie koncesji satelitarnej nadaje dodatkowy kanał uniwersalny Republika Plus. Planuje też następne stacje tematyczne.

Rok 2024 pokazał, że polscy nadawcy i operatorzy potrafią innowacyjnie odpowiadać na potrzeby rynku oraz zmieniające się okoliczności społeczno-gospodarcze i polityczne. Dynamika wzrostu liczby kanałów oraz ciągłe inwestycje w nowe technologie i treści wskazują na to, że polska telewizja linearna wciąż ma się dobrze – zauważa Góral.

Co ciekawe Polska nie jest jedynym rynkiem, gdzie stacji przybywa. AMC Networks International wprowadził na rumuński rynek kanał FilmMania. Nad rozszerzeniem portfolio w Rumunii myśli też Antenna Group, właściciel stacji AXN w tej części Europy  Canal+ wraz z przejętą firmą SPI uruchomiły specjalny przekaz kanału Dizi z tureckimi telenowelami dla Rumunii.

Z Polski nie znikają kanały tematyczne, choć portfolio w innych częściach Europy ograniczyły na przykład Disney, Paramount Global czy BBC Studios. Nad Wisłą prowadzą politykę, która pozwala się utrzymywać zarówno stacjom linearnym, jak i usługom/bibliotekom VOD. Katalog BBC Player nie obejmuje wszystkich dokumentów nadawcy. Po niektóre pozycje trzeba sięgnąć do kanału BBC Earth.

–  Pomimo konkurencji ze strony serwisów streamingowych, na których dziś oprócz filmów i seriali można znaleźć coraz więcej transmisji sportowych, jakościowych koncertów i dokumentów, zainteresowanie telewizją linearną w Polsce nie słabnie, co jest wyraźnie widoczne przez stabilny popyt na różnorodne treści telewizyjne – zauważa przedstawicielka AKPA Polska Press.

Dołącz do dyskusji: Linearna telewizja bije w Polsce rekordy. Wysyp nowych kanałów

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawie
I co z tego skoro większość kanałów pokazuje powtórki. Przykład: ile kanałów z naziemnej telewizji należy do polsatu i są puszczane powtórki ŚWK?
33 4
odpowiedź
User
PiT
Z czego większość to albo kanały śmieciowe (patrz w szczególności twory od MWE) lub rozszczepienia kanałów sportowych.
Doszedł też nowy trend - kanały platform streamingowych (ale jeśli ktoś ma abonament danego serwisu, to taka stacja jest mu do niczego nie potrzebna)..

Tymczasem dawno już w Polsce nie zadebiutował żaden kanał tematyczny z prawdziwego zdarzenia.
22 2
odpowiedź
User
Edek
Pełno tego śmiecia , a czytelnictwo spada. Co za durny naród!
14 4
odpowiedź