SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Emisja przez 5G Broadcast nie ma sensu? Niemiecki nadawca rezygnuje

Emitel rozpoczął właśnie w Warszawie testy technologii 5G Broadcast. Od kilku lat takowe są prowadzone m.in. w Niemczech. Tamtejszy nadawca publiczny ARD zdecydował, że na razie nie będzie angażować się w prace nad nowym standardem telewizyjnym. Obawia się kosztów inwestycji i dostępności technologii. Dopiero za trzy lata będzie można łatwo kupić smartfony ją obsługujące.

ARD testował 5G Broadcast przy okazji Euro 2024 (fot. ARD) ARD testował 5G Broadcast przy okazji Euro 2024 (fot. ARD)

W ramach testów Emitela prowadzona jest emisja stacji TV Puls i Puls 2. Wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolenia pozwalają na próby do końca roku z nadajników zlokalizowanych na Pałacu Kultury i Nauki oraz w Raszynie. Zdaniem Emitela technologia może posłużyć nie tylko kanałom telewizyjnym, ale też stacjom radiowym , serwisom streamingowym, a także operatorom telekomunikacyjnym.

Pozwolenie od UKE na testy ma też spółka BCAST, związana z Cyfrowym Polsatem. Kiedy ruszy emisja? - Przygotowania trwają, dam znać bliżej startu – informuje Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa firmy. BCAST chce porównać sygnał w 5G Broadcast z emisjami multipleksów eksperymentalnych w DVB-T/HEVC w Gdańsku, Warszawie i we Wrocławiu.

Czy technologia 5G Broadcast jest w ogóle potrzebna?

Atutem technologii 5G Broadcast jest to, że pozwala na odbiór treści wideo i audio bez konieczności podłączenia do sieci komórkowej czy nawet posiadania karty SIM. Oglądając ulubiony kanał telewizyjny nie jesteśmy więc narażeni na przekroczenie limitu danych w abonamencie. Technologia odciąża infrastrukturę operatorów.

Jak informują digitalfernsehen.de i Cablevision-Europe, rzeczniczka prasowa ARD poinformowała, że na razie niemiecki nadawca publiczny nie będzie angażował się w pracę nad nową technologią. Testował ją m.in. przy okazji Euro 2024. ARD obawia się wysokich kosztów inwestycji w budowę infrastruktury badawczej 5G. Ponadto 5G Broadcast jest dodatkowym kanałem dystrybucji, dedykowanym jedynie odbiorowi na smartfonach i tabletach.

Technologia nie będzie wykorzystywana na telewizorach, nie może być więc alternatywą dla naziemnej telewizji cyfrowej, telewizji kablowej, telewizji satelitarnej, IPTV czy streamingu. Co więcej, pierwsze smartfony z systemem operacyjnym Android, które będą kompatybilne z 5G Broadcast, trafią na rynek dopiero w pierwszej połowie 2028 roku. Testy prowadzone wcześniej w Europie, a teraz w Polsce docierają więc do bardzo wąskiej grupy odbiorców, którzy posiadają odpowiednie sprzęty.

W dobie 5G coraz więcej operatorów oferuje nielimitowany dostęp do internetu (w Polsce to m.in. T-Mobile). Do 2028 roku na pewno wzrośnie liczba posiadaczy takich planów, którzy niekoniecznie będą zainteresowani odbiorem za pośrednictwem technologii 5G Broadcast.

Idea telewizji na telefony nie jest nowa. Blisko dwie dekady temu w wielu krajach świata dyskutowano o standardzie DVB-H. Firma Info-TV-FM uzyskała nawet od polskiego Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na multipleks pracujący w tym standardzie. DVB-H nie przyjął się jednak w Europie i przejęta później przez Cyfrowy Polsat spółka zmieniła pozwolenie na DVB-T. Obecnie to MUX-4 z płatnym pakietem Polsatu.

Aktualnie tylko starsze i tańsze modele telefonów komórkowych są wyposażone w tunery do odbioru FM. Użytkownicy flagowców muszą słuchać radia czy oglądać telewizję za pośrednictwem streamingu. To zgodne z interesem operatorów, którzy chcą sprzedać jak najdroższe (lub nielimitowane) paczki danych. Choć na rynku były telefony z tunerami DAB+ czy DVB-T, to nie były przez nich promowane i nie zyskały szerszej popularności.

Dołącz do dyskusji: Emisja przez 5G Broadcast nie ma sensu? Niemiecki nadawca rezygnuje

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Dlaczego 5G Broadcast nie może być wykorzystywana na telewizorach? Nie będzie przystawki/modemu 5G Broadcast?
12 1
odpowiedź
User
Kolabor
Z całym szacunkiem ale z dzisiejszej perspektywy bardziej rozwojowy wydaje się DVB-I czyli uniwersalna postać sygnału dostępna różnymi sposobami dystrybucji i odbioru - naziemnie, kablowi, satelitarnie, internetowo i mobilnie. 5G Broadcast to zasadniczo nowe DVB-H czyli przeście z wielu równoległych dostaw tych samych treści na rzecz wspólnego strumienia tej samej transmisji dla wielu uzytkownikow
9 0
odpowiedź
User
legalny
Dlaczego 5G Broadcast nie może być wykorzystywana na telewizorach? Nie będzie przystawki/modemu 5G Broadcast?

Musi być to najpierw WYPRODUKOWANE. Na razie są prototypy. Inaczej nie byłoby testów.
3 0
odpowiedź