Branża telewizyjna podsumowuje 2014 rok. Trendy na 2015
Jaki był miniony rok w branży nadawców i producentów telewizyjnych i operatorów płatnej telewizji? Co wydarzy się w 2015 roku? Podsumowują m.in. Dariusz Dąbski, Olgierd Dobrzyński, Dariusz Janczewski, Julien Verley i Ryszard Sibilski.
Julien Verley, prezes platformy nc+
Wydarzenie roku
Jednym z naszych największych osiągnięć w tym roku, z którego jesteśmy niezwykle dumni, jest podpisanie kontraktu z UEFA na transmisje na wyłączność z meczów Ligi Mistrzów przez trzy kolejne sezony. To unikalne wydarzenie w skali europejskiej, żeby operator płatnej telewizji uzyskał wyłączne prawa do transmisji najlepszych klubowych rozgrywek piłkarskich na świecie. Do tego przedłużyliśmy również o następne trzy sezony prawa do Ekstraligi Żużlowej, co umacnia nc+ jako świątynię najlepszego sportu dla naszych abonentów.
Sukces roku
nc+ jest stosunkowo młodą spółką powstałą w wyniku fuzji, ale mimo to 2014 rok był już dla nas zyskowny, co poczytujemy jako sukces. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że przez ostatnie sześć miesięcy sprzedaż konsekwentnie rośnie w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Teraz chcemy otworzyć zupełnie nowy rozdział w rozwoju naszej firmy. Nasze wysiłki będziemy konsekwentnie koncentrować na podnoszeniu poziomu satysfakcji klientów, co pozostaje naszym priorytetem na kolejne 12 miesięcy.
Człowiek roku
Bardzo trudno jest wskazać tylko jedną osobowość 2014 roku, ale ja chciałbym podkreślić sukces pani Agnieszki Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej wkład w odbudowę i umocnienie polskiego rynku filmowego jest niebagatelny. 2014 był kolejnym rokiem, który przyniósł ważne polskie produkcje, obejrzane przez miliony widzów w kinach i na ekranach telewizorów. Dodatkowo kilka z nich zyskało międzynarodowe uznanie. Najlepszymi przykładami są: „Ida”, która wciąż ma szansę na Oscara i „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Jesteśmy dumni, że Canal+ był koproducentem obu filmów i dzięki temu dołożyliśmy swoją cegiełkę do tego sukcesu. Mamy nadzieję na kontynuację tej współpracy w przyszłości i kolejne międzynarodowe nagrody dla polskiej kiniematografii.
Trend roku
Zdecydowanie był to rok innowacji technologicznych, a mówiąc to mam na myśli zarówno produkty, jak i usługi. Jeśli chodzi o te pierwsze, wskazałbym na wprowadzenie przez nc+ dwóch nowych dekoderów z wbudowanym wi-fi, które dają naszym abonentom możliwość jeszcze pełniejszego korzystania ze świata telewizji. Jeśli chodzi o usługi, również te związane w internetem miały największy wpływ na rynek. Przede wszystkim nasz nowy serwis canalplussport.pl - pierwszy legalny serwis internetowy, pozwalający oglądać transmisję z meczów T-Mobile Ekstraklasy naszym abonentom. Rozwijamy także nasze inne serwisy, takie jak nc+ go czy oferta VOD, żeby zapewnić naszym klientom dostęp do telewizji bez względu na to, gdzie są i kiedy mają ochotę oglądać swoje ulubione programy.
Patrycja Gołos, dyrektor ds. korporacyjnych i polityki publicznej w UPC Polska
Wydarzenie roku
Warto wskazać na serię wydarzeń, jakimi były zmiany personalne na szczycie firm sektora TMT. Pod tym względem był to rok wyjątkowy, można rzec o swoistej zmianie warty w branży. Zaczynając od własnego podwórka na stanowisku szefa UPC Polska poprzedniego prezesa Simona Boyda zastąpił Ramiro Lafarga. Rynek zaskoczyło odejście Dominika Libickiego, wieloletniego prezesa i architekta sukcesu Cyfrowego Polsatu, dość wspomnieć też o zmianach w fotelach prezesów T-Mobile oraz Netii. To początek nowej epoki, z nowymi liderami i niewątpliwie nowymi wyzwaniami.
Sukces roku
Rosnący wybór dla klientów! Miniony rok obfitował w nowe oferty i rozwiązania, niezależnie od technologii. Inwestycje operatorów sprawiają, że klienci otrzymują dostęp do coraz bardziej zaawansowanych usług i bogatego kontentu, co pozwala klientom coraz wygodniej i łatwiej poruszać się w świecie cyfrowej rozrywki. Z naszej perspektywy sukcesem jest niewątpliwie wprowadzenie platformy Horizon, która stara się odpowiadać na wszystkie obecne potrzeby.
Porażka roku
Pewnie brak konsensusu na rynku co do tego w jaki sposób optymalnie wykorzystać częstotliwości na LTE. Ponadto, niewątpliwie niepokojący jest sygnał, związany ze spadkiem liczby internautów. Z opublikowanego niedawno raportu UKE wynika, że posiadanie dostępu do internetu zadeklarowało 58 proc. badanych, czyli o 4 pkt. proc. mniej, niż przed rokiem. To tylko potwierdza konieczność ustalenia priorytetów politycznych dla rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce, a także stymulowanie inwestycji w budowanie i popularyzowanie internetu.
Człowiek roku
Grupa Cyfrowego Polsatu, która umiejętnie wykorzystuje potencjał tkwiący w możliwości łączenia usług telewizyjnych i mobilnych. Wielka w tym zasługa Dominika Libickiego, który właśnie w zeszłym roku, po 13 latach, opuścił Cyfrowy Polsat. Odegrał on ogromną rolę w kształtowaniu rynku dostępu do telewizji i usług cyfrowych. Trzeba też wskazać Adama Jassera, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który swoją postawą i otwartością na dialog z biznesem potwierdza, że można łączyć ochronę interesu konsumentów z perspektywicznym myśleniem o rozwoju rynku.
Trend roku
Jeśli miałabym się skupić na jednym kluczowym to wybrałabym mobilność. Trudno jednak nie zaważyć rosnącego zapotrzebowania na treści nielinearne, dostępne na żądanie, potrzeby personalizacji i aktywności w mediach społecznościowych. Platforma Horizon, którą wprowadziliśmy, jest na to odpowiedzią: aplikacja Horizon Go pozwala na korzystanie mobilnie z biblioteki treści takiej jak MyPrime Filmy i Seriale, dostępne legalnie i bez limitów, a dekoder to wszystko integruje z siecią, dzięki czemu można dzielić się wrażeniami online.
Prognoza na 2015 rok
W warunkach stale rosnącej konkurencji globalnej, rośnie znaczenie skali - tu możemy się spodziewać dalszej konsolidacji rozdrobnionego sektora kablowego i zmian na rynku telekomunikacyjnym - oraz innowacyjności - zarówno w obszarze technologii, jak i podejścia do klienta. Niewątpliwie rozwijać się będą usługi gwarantujące mobilność, swobodę w korzystaniu, personalizację i value for money. Oprócz rozwoju usług, coraz istotniejsze będzie budowanie zaufania wśród klientów, zwiększanie społecznościowego znaczenia marki, a także współpraca w ramach branży w celu tworzenia odpowiednich warunków do inwestycji, dalszej cyfryzacji i budowy nowoczesnej gospodarki cyfrowej.
Poprzednia 1 2 3 4
Dołącz do dyskusji: Branża telewizyjna podsumowuje 2014 rok. Trendy na 2015
Na pewno decyzja ITI i NC+ o wycofaniu się z TVN."
Fajny człowiek, nie ma co ;p