SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rewolucja w Cyfrowym Polsacie. Zygmunt Solorz odwołany

Mirosław Błaszczyk nie jest już prezesem Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, a Zygmunt Solorz – szefem rad nadzorczych tych spółek, a także Netii i Telewizji Polsat. Zdecydowała o tym TiVi Foundation, którą obecnie kieruje kurator sądowy.

Zygmunt Solorz, fot. Wojciech Stróżyk/Reporter Zygmunt Solorz, fot. Wojciech Stróżyk/Reporter

We wtorek rano Cyfrowy Polsat poinformował, że o dymisji Mirosława Błaszczyka  i Zygmunta Solorza postanowiła TiVi Foundation, wykonując przysługujące jej „osobiste uprawnienie do powoływania i odwoływania Prezesa Zarządu Spółki (art. 14 ust. 2 Statutu Spółki) oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej”.

Nowym szefem Cyfrowego Polsatu został Andrzej Abramczuk, a szefem rady nadzorczej – Daniel Kaczorowski.

Ponadto Mirosław Błaszczyk został zdymisjonowany z funkcji prezesa Polkomtelu, a Zygmunt Solorz – z funkcji szefa rad nadzorczych Polkomtelu, Netii i Telewizji Polsat. Szefem Polkomtelu został Andrzej Abramczuk, a w radach nadzorczych trzech spółek Solorza zastąpił Daniel Kaczorowski.

CZYTAJ TEŻ: Nowe spółki i fundacja Zygmunta Solorza. Prawnik syna miliardera przestrzega

W komunikacie rada TiVi Foundation uzasadniła, że „głównym celem powyższych zmian było usprawnienie nadzoru nad kluczowymi spółkami Fundacji”. Podkreśliła też, że „podstawowym obowiązkiem Fundacji jest ochrona jej aktywów, a powyższe zmiany były niezbędne w celu prawidłowego wypełnienia tego obowiązku”.

Zaznaczyła, że „dostrzega i docenia niepodważalny wkład pana Zygmunta Solorza oraz pana Mirosława Błaszczyka w stworzenie oraz rozwój Grupy Polsat Plus (to od kilku lat marka rynkowa grupy Cyfrowy Polsat – przyp.) w ostatnich dekadach”. Dodano, że o zmianach we władzach spółek trzej członkowie rady fundacji zdecydowali jednogłośnie.

Pod koniec ub.r. do dwuosobowych rad fundacji TiVi i Solkomtel, wokół których toczy się spór Zygmunta Solorza z dziećmi (szczegóły przedstawiamy poniżej), powołany został kurator sądowy Peter Schierscher. W radzie TiVi Foundation są też Jarosław Grzesiak i Tomasz Szeląg.

Solorz ma kontrolny pakiet akcji, ale jego fundacją kieruje kurator

Do Zygmunta Solorza należy kontrolny pakiet akcji Cyfrowego Polsatu, stanowiących 48,15 proc. kapitału i 59,51 proc. głosów na walnych zgromadzeniach. Przy czym biznesmen nie ma tych walorów bezpośrednio, tylko poprzez cypryjską spółkę Reddev Investments należącą do TiVi Foundation.

Zygmunt Solorz na czele rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu był od połowy 2021 roku. W połowie ub.r. do rady dołączyła jako wiceprzewodnicząca Justyna Kulka, którą w 2023 i 2024 roku powołano do rad nadzorczych wielu podmiotów z holdingu Solorza.

CZYTAJ TEŻ: Zygmunt Solorz spiera się z dziećmi także na Cyprze. Wstrzymano zmiany w spółkach

Mirosław Błaszczyk był prezesem Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu od 2009 roku. Wcześniej, od 1994 roku, pracował w Telewizji Polsat – najpierw m.in. jako dyrektor biura zarządu i prokurent, a od 2007 roku jako prezes.

Na czele Cyfrowego Polsatu prezes Netii  

Nowy prezes Cyfrowego Polsatu Andrzej Abramczuk końcówki 2017 roku jest związany z Netią, przejętą wówczas przez Cyfrowy Polsat. Początkowo był dyrektorem ds. strategii i regulacji, a od sierpnia 2018 roku pełni funkcję prezesa.

Wcześniej Abramczuk pracował m.in. w operatorze sieci Play (jako dyrektora obszaru prawnego i członek zarządu w latach 2006–2009), spółkach Internet Partners, GTS Poland i Cel Polska (w latach 2001–2006, jako dyrektor departamentu prawnego i członek zarządu) oraz CenterNet (jako członek rady nadzorczej w latach 2011–2015).

W zarządzie Cyfrowego Polsatu pozostają Maciej Stec jako wiceprezes ds. strategii i nowych obszarów rozwoju biznesowego), Jacek Felczykowski odpowiadający za technologie oraz sieć, Aneta Jaskólska (odpowiada za obsługę prawną i nadzór właścicielski, obsługę klienta, ochronę informacji i bezpieczeństwo), Agnieszka Odorowicz (odpowiada za produkcję filmową) oraz Katarzyna Ostap-Tomann (odpowiada za obszar finansowy i ESG).

Z kolei Daniel Kaczorowski to radca prawny z ponad 25-letnim doświadczeniem w międzynarodowych kancelariach, głównie jako partner lub wspólnik. Przez wiele lat doradzał spółkom z grupy Cyfrowy Polsat w zakresie strukturyzacji, negocjowania i finalizacji transakcji, a także związanych z nimi zasad przekazywania informacji, m.in. przy debiucie giełdowym firmy w 2008 roku, przejęciu przez nią Netii oraz kupnie Grupy Interia przez Telewizję Polsat.

Oprócz nowego przewodniczącego i Justyny Kulki w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu są Józef Birka (od wiosny 2015 roku), Tomasz Szegląg (od połowy 2018 r.), Marek Grzybowski (od lipca 2020 roku) i Alojzy Zbigniew Nowak (od połowy 2021 r.).

CZYTAJ TEŻ: Holding Zygmunta Solorza inwestuje w gaz. Rozmawia z Amerykanami

Bez paniki wśród inwestorów giełdowych

We wtorek przed południem, po ogłoszeniu zmian we władzach Cyfrowego Polsatu, kurs spółki malał o 1,3–1,7 proc. (przy spadkach indeksów WIG i WIG20 o ok. 0,7 proc.). Cena akcji i tak jest o prawie 40 proc. wyższa niż 12 miesięcy temu.

W pierwszym kwartale 2025 roku grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zwiększyła r/r przychody o 3,7 proc. do 3,53 mld zł, a te ze sprzedaży energii wzrosły o prawie 10 proc. Holding sprzedaje klientom więcej usług telefonicznych i internetowych, a mniej płatnej telewizji.

Do grupy oprócz Cyfrowego Polsatu należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel, Eleven Sports, Grupa Interia, Port Praski oraz przejęte dwa lata temu od ZE PAK spółki realizujące projekty w obszarze energetyki zeroemisyjnej.

Wcześniej synowie Solorza z dymisjami

Gdy wybuchł jego spór z dziećmi, Zygmunt Solorz zapowiedział, że odwoła synów Tobiasa Solorza i Piotra Żaka z władz swoich spółek. Zdymisjonowany został także współpracujący z miliarderem od kilku lat prawnik Jarosław Grzesiak.

Obaj synowie na początku października ub.r. stracili miejsce w radzie nadzorczej ZE PAK, zaś Tobias Solorz i Jarosław Grzesiak – w radzie Cyfrowego Polsatu. Pod koniec ub.r. złożyli w tej sprawie pozwy sądowe, ale kilka tygodni temu je wycofali.

Synowie Solorza na walnym zebraniu w połowie czerwca nie uzyskali też absolutorium z pełnienia w ub.r. funkcji członków rady nadzorczej ZE PAK. Inaczej było na walnym Cyfrowego Polsatu w drugiej połowie czerwca: Tobias Solorz i Jarosław Grzesiak otrzymali skwitowanie. Skąd ta zmiana? Jak opisywaliśmy szczegółowo, tym razem w imieniu Tivi Foundation głosy z większościowego pakietu akcji spółki wykonywał pełnomocnik synów Solorza, a nie biznesmena.

Piotr Żak nadal jest natomiast prezesem Telewizji Polsat. Został oddelegowany na to stanowisko z rady nadzorczej na początku stycznia ub.r., a sześć miesięcy później objął je na stałe.

Żak pod koniec kwietnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdził, że od połowy ub.r. przynajmniej 30 razy usiłowano zdymisjonować go ze stanowiska prezesa Telewizji Polsat. – Wiem, że zaraz będą kolejne. Niedługo zgromadzenie wspólników Telewizji Polsat, na którym nie pojawi się mój tata, a zamiast niego będą „jacyś” ludzie powołujący się na „jakieś” pełnomocnictwa, którzy podejmą próby oceniania, czy się nadaję na to stanowisko i finalnie kolejna próba odwołania. Te działania są nieetyczne, a czasami nielegalne. Staram się je jednak oddzielić od bieżącej działalności Telewizji – powiedział.

Spór Solorza z dziećmi od prawie roku

Zmiany we władzach Cyfrowego Polsatu to kolejna odsłona konfliktu Zygmunta Solorza z dziećmi o sukcesję w jego imperium biznesowym. Kluczowa w sporze jest kontrola właścicielska nad zarejestrowanymi w Liechtensteinie TiVi Foundation i Solkomtel Foundation, poprzez które Solorz ma udziały w swoich najważniejszych polskich spółkach. Sprawa trafiła do sądu w Lichtensteinie, który pod koniec ub.r. wydał decyzję o ustanowieniu kuratora w TiVi Foundation i Solkomtel Foundation. Równocześnie zawieszono uprawnienia Zygmunta Solorza jako właściciela fundacji do powoływania członków ich organów zarządzających. W fundacjach nie mogą być też przyjmowane uchwały dotyczące innych kwestii. Do pełnienia funkcji kuratora wyznaczono urzędnika z Liechtensteinu.

Postanowiono też, że decyzje dotyczące zarządzania oboma podmiotami będzie on uzgadniał z każdą ze stron sporu: Tomaszem Szelągiem reprezentującym Zygmunta Solorza oraz Katarzyną Tomczak wskazaną przez dzieci miliardera.

CZYTAJ TEŻ: Holding Zygmunta Solorza inwestuje w gaz. Rozmawia z Amerykanami

W drugiej połowie października Cyfrowy Polsat podał, że od swojego największego akcjonariusza - cypryjskiego Reddev Investments - dostał pismo „informujące o otrzymaniu przez Reddev tymczasowych zabezpieczeń w trybie ex parte od adwokatów reprezentujących Piotra Żaka, Alexandrę Żak oraz Tobiasa Solorza”. - W piśmie zaznaczono, że wydane tymczasowe zabezpieczenia nie mają mocy ani skutku w Polsce i nie wpływają, ani w żaden sposób nie zmieniają struktury właścicielskiej ani zarządczej Spółki (czyli Cyfrowego Polsatu - przyp.), jak również nie wpływają w żaden sposób na bieżącą działalność operacyjną Spółki i jej spółek zależnych - opisano.

Analogiczne zabezpieczenia tymczasowe na wniosek prawników dzieci Zygmunta Solorza wydano wobec należącej do miliardera cypryjskiej spółki Argumenol Investment Company, głównego akcjonariusza Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

W drugiej połowie maja Aleksandra Żak, Tobias Solorz i Piotr Żak wspólnym oświadczeniu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl poinformowali, że Sąd Książęcy w Liechtensteinie oddalił pozew Zygmunta Solorza kwestionujący ważność zmian w statucie Fundacji TiVi i przeniesienia kontroli nad nią, dokonanych 2 sierpnia 2024 roku.

– Sąd w pełni uznał nasze racje i oddalił powództwo Ojca. Jego otoczenie próbowało zanegować ważność oświadczenia, którym zrzekł się aktywnej kontroli nad Fundacją TiVi, będącą właścicielem Grupy Polsat Plus. Decyzja sądu jest jednak jasna. Postanowienia statutu Fundacji TiVi uruchamiające nieodwołalną sukcesję są ważne. Sąd podkreślił także, że nigdy nie wprowadziliśmy w błąd i nie oszukaliśmy naszego Ojca – wyliczyły dzieci Zygmunta Solorza.

Co na to Solorz? – Wyrok Sądu I instancji nie zmienia niczego w stanie faktycznym. To co jest kluczowe, to fakt, że Zygmunt Solorz zachował kontrolę nad fundacją TiVi. Decyzja sądu nie jest ostateczna. Zygmunt Solorz wniesie apelację od wspomnianego wyroku – napisano w stanowisku miliardera. 

Dołącz do dyskusji: Rewolucja w Cyfrowym Polsacie. Zygmunt Solorz odwołany

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TFB
No to ciekawie się robi
16 1
odpowiedź
User
Nickodem
No to Jankowski vel Paluch powoli może się pakować.
13 10
odpowiedź
User
Marta Warta
Tacy "Polacy:, a spółki na Cyprze pozakładane.. biznesmeny za 5 groszy. Niech ten cały Polsat się roz...dupi
32 6
odpowiedź