Kiedy zakończy się likwidacja mediów publicznych? Szef RMN podał termin
Ustawa medialna może trafić do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów jeszcze w kwietniu – poinformował w czwartek na antenie Radia Katowice przewodniczący Rady Mediów Narodowych Wojciech Król. Dodał, że proces likwidacji mediów publicznych powinien się zakończyć do końca 2025 roku.

"Ustawa (medialna - PAP) przewiduje, że proces likwidacji mediów publicznych powinien się zakończyć do końca tego roku. Będzie okres przejściowy, procedura wyboru nowych władz mediów publicznych i można powiedzieć, że nowy rok 2026 rozpoczynamy z mediami, które nie są w tym procesie restrukturyzacji, są stabilnie finansowane, są władze wybrane w procedurze zgodnej z konstytucją, czyli przy udziale Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" – powiedział Wojciech Król.
Przewodniczący zapowiedział również, że projekt ustawy medialnej jest na końcowym etapie prac i w ciągu najbliższych tygodni ma rozpocząć się jego formalna ścieżka do wykazu prac rządowych, a następnie parlamentarnych. Podkreślił, że w mediach publicznych powinien panować "ład i porządek", ponieważ są one jednym z filarów bezpieczeństwa państwa.
Rząd zajmie się nową ustawą medialną
Odnosząc się do wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa kultury, Król zgodził się, że jeszcze w kwietniu projekt najprawdopodobniej trafi do wykazu prac rządu i rozpoczną się jego konsultacje. Zgodnie z zapowiedziami, po rozpoczęciu prac rządu ustawa powinna trafić do Sejmu najwcześniej w lipcu.
CZYTAJ TEŻ: Po 15 osób w każdym medium publicznym. Wybrano członków rad programowych
"Myślę, że (te terminy - PAP) są realne oczywiście. Ustawa od jakiegoś czasu jest praktycznie gotowa, są jeszcze jakieś kosmetyczne poprawki" – podkreślił przewodniczący RMN zapytany o harmonogram prac podany wcześniej przez wiceministra kultury.
Król dodał, że projekt zostanie poddany szerokim konsultacjom z organizacjami, które na bieżąco kontaktują się z Radą Mediów Narodowych. Zaznaczył, że po pierwszym czytaniu w Sejmie można się spodziewać długiej debaty na temat proponowanych zmian.
Szef RMN przypomniał także, że ustawa musi przejść zarówno przez Sejm, jak i Senat. "Jeżeli zaczniemy w lipcu, obawiam się, że skończymy dopiero po wakacjach, co byłoby o tyle logiczne, że będzie już nowy prezydent pod koniec sierpnia zaprzysiężony. Ja przynajmniej stoję na stanowisku, że ta ustawa, zanim trafi do podpisu, powinna być również skonsultowana z nowym prezydentem. Od niego będzie również zależało, czy ta ustawa wejdzie w życie, więc wypadałoby, żeby na etapie jeszcze prac parlamentarnych taka konsultacja z Pałacem Prezydenckim się odbyła" – podkreślił Król.
Koniec abonamentu RTV
Przewodniczący RMN poinformował również, że jednym z kluczowych założeń ustawy jest likwidacja opłaty abonamentowej.
CZYTAJ TEŻ: Ilu Polaków płaci abonament RTV? Sprawdziliśmy ostatnie statystyki
"Abonament dzisiaj jest takim sztucznym tworem. Uznaliśmy, że nie będziemy tego abonamentu już utrzymywać. Finansowanie mediów będzie leżało po stronie budżetu państwa, czyli de facto z pieniędzy obywateli, tutaj nic się nie zmieni, nie będą po prostu ponosić kosztów opłaty abonamentowej. Ja osobiście uważam, i o tym też rozmawiamy, że media publiczne powinny być bez reklam. Czy to się uda? Zobaczymy przy pracach" – zapowiedział Król, dodając, że dopuszczalny byłby jednak sponsoring.
W założeniach do ustawy medialnej oprócz likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego przewiduje się też m.in. reformę i wzmocnienie kompetencyjne rad programowych mediów publicznych oraz nowelizację zasad powoływania i funkcjonowania rad nadzorczych i zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji.
Dołącz do dyskusji: Kiedy zakończy się likwidacja mediów publicznych? Szef RMN podał termin