SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie przegap terminu rozliczenia PIT

Przed podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych ostatnie dni na złożenie deklaracji podatkowych. W ferworze codziennych obowiązków łatwo zapomnieć o obowiązkach wobec fiskusa, które realizujemy raz do roku. Co trzeba wiedzieć o składaniu PIT i w jakim terminie należy zrealizować ten obowiązek?

Jakie są terminy do złożenia deklaracji PIT?

Ostateczny termin na złożenie deklaracji PIT upływa 30 kwietnia 2025 r. Dotyczy on następujących zeznań podatkowych:

PIT-37 – dla osób, które osiągnęły dochody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub dzieła, a także emerytury i renty,
PIT-38 – dla osób, które uzyskały przychody kapitałowe,
PIT-28 – dla podatników, którzy rozliczają przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem oraz ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, a także z wynajmu,
PIT-36 – dla osób rozliczających przychody z działalności gospodarczej, działalności nierejestrowanej, działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz zagranicznych rent i emerytur,
PIT-36L - dla osób rozliczających przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym.

Termin 30 kwietnia obowiązuje dla każdego z wymienionych rodzajów formularzy. W zależności od indywidualnej sytuacji podatnika może pojawić się konieczność złożenia kilku deklaracji i wszystkie je trzeba będzie złożyć do końca kwietnia. Przykładem takiej konfiguracji jest osoba, która jednocześnie prowadzi własną indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową, wynajmuje mieszkanie i gra na giełdzie. Taki podatnik musi złożyć aż trzy różne deklaracje – PIT-36, PIT-28 i PIT-38.

Jak prawidłowo złożyć formularz PIT?

Deklaracje PIT można złożyć na kilka sposobów. Najłatwiejszą metodą jest sięgnięcie po portal podatkowy. Oprogramowanie dostępne online i zaaprobowane przez Ministerstwo Finansów pozwala na szybkie i prawidłowe wypełnienie deklaracji podatkowej i wysłanie jej do właściwego urzędu skarbowego oraz otrzymanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Dzięki precyzyjnie zaprojektowanym algorytmom masz pewność, że poszczególne wartości w deklaracji zostały wypełnione poprawnie. To wygodne rozwiązanie dla każdego podatnika, a jedyne czego potrzebujesz, to dostęp do internetu.

Drugim sposobem jest nadanie deklaracji podatkowej na poczcie listem poleconym, ewentualnie za potwierdzeniem odbioru. Stempel pocztowy petryfikuje datę wysyłki, dlatego nawet jeśli list trafi do urzędu skarbowego po 30 kwietnia, uznaje się, że podatnik zrealizował ciążący na nim obowiązek.

Ostatnim, najmniej wygodnym sposobem jest złożenie deklaracji osobiście we właściwym urzędzie skarbowym. Wiąże się to jednak z koniecznością dotarcia na miejsce i oczekiwania w kolejce.

Jeśli to możliwe, staraj się nie zwlekać ze złożeniem deklaracji PIT do ostatniej chwili. Zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, które uniemożliwią realizację obowiązku podatkowego – awaria samochodu, brak dostępu do sieci internet, a nawet choroba, czy niezaplanowany wyjazd służbowy mogą pokrzyżować plany.

Czym skutkuje złożenie zeznania podatkowego na niewłaściwym formularzu?

Co dzieje się w sytuacji, kiedy podatnik wprawdzie złożył prawidłowo wypełniony druk w terminie, ale wykorzystał do tego celu niewłaściwy formularz? To częsta pomyłka osób, które prowadziły działalność gospodarczą, a następnie przeszły na etat, ale zawiesiły firmę, zamiast ją likwidować.

Przede wszystkim należy niezwłocznie złożyć korektę PIT, ale już na właściwym formularzu. Zignorowanie tej pomyłki może skutkować uznaniem przez urząd skarbowy, że podatnik nie dopełnił swojego obowiązku.

Złożenie PIT do niewłaściwego urzędu skarbowego?

Urzędem skarbowym właściwym do złożenia deklaracji podatkowej jest ten właściwy według miejsca zamieszkania podatnika na ostatni dzień roku podatkowego. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy podatnik przeprowadzał się kilkukrotnie i ostatecznie przez pomyłkę złożył deklarację podatkową do niewłaściwego urzędu skarbowego?

Na szczęście przepisy ordynacji podatkowej skutecznie chronią podatników. Stosownie do brzmienia art. 170 ustawy ordynacja podatkowa, Jeżeli organ podatkowy, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, powinien niezwłocznie przekazać je organowi właściwemu, zawiadamiając o tym wnoszącego podanie. Co więcej, podanie wniesione przed upływem terminu do niewłaściwego organu uznaje się za wniesione z zachowaniem terminu. Orzecznictwo sądów administracyjnych nie pozostawia wątpliwości, że pod pojęciem podania należy rozumieć też deklaracje podatkowe.

PIT złożony po terminie i co dalej?

Urząd skarbowy nie ma prawa odmówić przyjęcia deklaracji PIT złożonej po terminie, ale może z tego tytułu wyciągnąć konsekwencje wobec podatnika. Uchybienie może zostać potraktowane jako wykroczenie albo przestępstwo skarbowe, przy czym o klasyfikacji decyduje przede wszystkim wysokość niezapłaconego podatku. Gdy przekroczy ona 5-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, będzie można mówić już o przestępstwie, choć przepisy dopuszczają możliwość łagodzenia sankcji ze względu na szczególne okoliczności leżące po stronie podatnika.

Oprócz grzywny pojawia się konieczność zapłacenia odsetek za zwłokę. Podatnik traci też możliwość odliczenia 1,5% podatku na wybrany przez siebie OPP.

Aby uniknąć sankcji, należy w pierwszej kolejności złożyć czynny żal. To dobrowolne zawiadomienie organu podatkowego o zaniedbaniu. Wraz z czynnym żalem podatnik powinien złożyć deklarację.