Sieć sklepów Media Expert bije na głowę swoich konkurentów z rynku RTV/AGD pod względem liczby reklam w mediach. Od lat korzysta z tych samych kreacji z Cleo w roli głównej, nie próbując na siłę wyciskać łez u ich odbiorców. – Działań marketingowych nie prowadzi się po to, żeby dyrektorzy marketingu mogli pompować swoje ego, wrzucać kolejne statuetki na LinkedIna czy opowiadać na konferencjach, jak bardzo są innowacyjni. Marketing ma po prostu działać i dowozić wyniki – komentuje Marek Gonsior.
Wiele mówi się w światowych, ale też polskich, mediach o problemach mediów cyfrowych związanych z rosnącą popularnością asystentów AI oraz wprowadzeniem przez Google AI Overview. Marki również odczują wprowadzane zmiany. Być może nawet mocniej niż wspomniane media.
O kulisach prywatnego spotkania z Barackiem Obamą, o blaskach i cieniach filantropii w polskim wydaniu, o anonimowym pomaganiu, o zaczepianiu przez ludzi na LinkedIn, o inwestycji w XYZ.pl, o tym, co zrobią ze swoim majątkiem – Rafał Brzoska i Omenaa Mensah opowiadają o tym wszystkim (i nie tylko) we wspólnej rozmowie dla Wirtualnych Mediów, w której słowo InPost… nie pada ani razu.
Przedstawiciele pokolenia Z w USA planują zrezygnować ze studiów i pracować w zawodach technicznych lub rzemieślniczych. Najczęstsze motywacje to unikanie długu studenckiego oraz mniejsze ryzyko zastąpienia przez sztuczną inteligencję. Sprawdziliśmy, czy marketingowcy z naszego rodzimego podwórka kierują się podobnymi pobudkami. – Ludzie po prostu zaczynają być ostrożni i chcą mieć plan awaryjny – stwierdza jedna z naszych rozmówczyń.
Narodowy Bank Polski ogłasza nabór do kolejnej edycji programu „Staże Prezesa NBP”. To wyjątkowa okazja dla świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych, by zdobyć cenne doświadczenie zawodowe w instytucji centralnego banku Polski. Aplikacje można składać do 20 lipca 2025 r.
“Playboy”, “CKM”, “Esquire”, “Mens Health”, “Elle Men”, “Logo”, “Maleman” – brzmi jak lista “ofiar” polskiego rynku medialnego. Po męskich tytułach lifestyle'owych, które kiedyś święciły triumfy, dziś zostało tylko wspomnienie. Rynek portali nie wygląda lepiej, podczas gdy ten “dla kobiet” pęka w szwach. Sprawdzamy, dlaczego (i czy na pewno) w Polsce nie ma miejsca na tytuły dla mężczyzn.
Mogłoby się wydawać, że praca operatora czy montażysty w telewizji jest stabilniejsza niż dziennikarza. Pracowników technicznych „miotły kadrowe”, na przykład w TVP, nie dotyczą. Mimo tego wielu z nich narzeka na warunki finansowe i nie tylko. – Walka jest o każdy dyżur – mówi Wirtualnemedia.pl jeden z nich. Podobnie jest w Polsacie. Zadowoleni z miejsca pracy są operatorzy TVN24, a wysokie stawki oferuje wPolsce24.
W polskich mediach pracują ich całe armie. Nie wygrywają prestiżowych nagród dziennikarskich, zdarza się, że pozostają anonimowi. Jednak to oni wielu mediom zapewniają utrzymanie i są znaczącą częścią ich modelu biznesowego. Kto i za co kocha, a kto i dlaczego śmieje się z mediaworkerów? Czy to określenie należy już złożyć na śmietniku historii, czy może warto przetłumaczyć je dosłownie i uświadomić sobie, że tak naprawdę to pracując w tej branży wszyscy jesteśmy “mediaworkerami”?
Czy streaming zabija telewizję? Czy AI pogrzebie to, czego nie zdołały jeszcze zabić algorytmy w dziennikarstwie? Ile za kampanię otrzymują influencerzy? To niektóre tematy, które poruszyliśmy w czasie kolejnej edycji konferencji "BRAND NEW(S) “Technologiczna rewolucja w mediach”. Naszymi gośćmi w sześciu debatach było 23 panelistów, a ich dyskusjom przysłuchiwało się 250 uczestników.
Drodzy klienci! Przygotowaliśmy dla Was specjalną ofertę reklamową na kampanie bannerowe i artykuły sponsorowane w czerwcu.
Jeśli Polska Press w rękach Orlenu można nazwać “gorącym kartoflem”, to zadanie nowego prezesa tego wydawnictwa trzeba by porównać do chodzenia boso po rozgrzanym węglu. Zenon Nowak szefuje tej firmie od nieco ponad roku i nie ma łatwego zadania. Prezes Polska Press w dużej rozmowie opowiada nam, jak w ciągu tego roku skutecznie naprawiał wizerunek firmy, co zastał i co go zaskoczyło, jak przebiegało “odpolitycznienie” i przede wszystkim o tym, gdzie dzisiaj jest i dokąd zmierza to wydawnictwo.
„Dzień dobry TVN” to najpopularniejszy program śniadaniowy w Polsce. Na początku września będzie obchodził 20. urodziny. Z tej okazji portal Wirtualnemedia.pl rozmawia o kulisach powstawania formatu, doborze tematów i niespotykanych sytuacjach na antenie i poza nią z Dorotą Malesą, producentką „Dzień dobry TVN”.
W tym roku amerykańskie marki nie realizują już tyle działań z okazji Pride Month (Miesiąca Dumy) jak w poprzednich latach. Jak jest w Polsce? Nadal wiele marek jest obecnych np. przy warszawskiej Paradzie Równości, a społeczność LGBT+ niezmiennie wspierają np. TVN Warner Bros. Discovery, Kubota czy BNP Paribas. Jednak niektórych brandów, które kojarzyliśmy ze wsparciem dyskryminowanej cały czas w Polsce społeczności, faktycznie nie widać. – W 2025 roku mamy do czynienia z paradoksalną sytuacją – większa liczba firm deklaruje inkluzywność, ale mniejsza liczba decyduje się na publiczne działania w czasie Miesiąca Dumy – mówi nam ekspert Grzegorz Miecznikowski.
Amerykańcy wydawcy notują duże spadki ruchu przez rozwój asystentów AI i AI-owe zmiany w wyszukiwarce Google. Alarmujących doniesień zza oceanu niespecjalnie chcą komentować najwięksi wydawcy w Polsce, chociaż niektórzy zauważają problem. – Wydawcy w Polsce mocno poszli za treściami, a nie danymi użytkowników – uważa ekspert Paweł Nowacki.
Prezes Zarządu, Klient, Dyrektor Marketingu, Agencja, FIRMA, PRODUKT czy znaczek ®. Takie językowe “kwiatki” widujemy codziennie. Tak, to błąd – niepoprawna pisownia wielkich liter. W agencjach reklamowych, mediowych czy PR, a także u PR-owców wielu firm to nagminna praktyka. Czym podyktowana? Głównie chęcią okazania szacunku klientom i podkreślenia wagi tego, o kim piszą. Ale ci klienci – jak się okazuje – wcale nie chcą być klientami przez duże K.
Dziś będzie o rzecznikach prasowych. Ale zacznę od głębokich wyrazów współczucia dla osoby, która jeszcze rzecznikiem nie jest, ale – wiele na to wskazuje – wkrótce nim zostanie. Myślę tu o rzeczniku rządu.
Polscy wydawcy negocjują z Google, chcą uzyskać od giganta środki za wykorzystywanie ich treści. Jaffer Zaidi, wiceprezes części Google odpowiedzialnej za relacje z wydawcami, opowiedział mi o tym, jak ta sytuacja wygląda od strony amerykańskiego giganta. Wyliczył, co dzięki współpracy z Google zyskują wydawcy. Rozmawialiśmy też o tym, ja Google AI Overviews wpływa na ruch do stron oraz czy kolejni asystenci AI są zagrożeniem dla wyszukiwarki Google.
We włoskim Bari złapiemy 119 stacji DAB+, a w Warszawie tylko 27. Cyfryzacja radia w Europie przyspiesza. W Polsce jest inaczej – DAB jest rozwiązaniem, które nasz rynek niejako przeskoczył, bo jest czymś pomiędzy FM a radiem IP (radiem internetowym). Pamiętajmy, że to tylko technologiczny nośnik treści, platforma dotarcia. Dzisiaj internet przejął te funkcję. DAB to technologia lat 80. – mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Ramza, prezes Grupy RMF.
To już nie Sigma BiS, a re58. Członkowie zarządu firmy Jaromir Sroga i Sylwia Snopkiewicz opowiadają Wirtualnemedia.pl o tym, ja wygląda nowa strategia agencji. re58 ma mocniej niż dotychczas podkreślać wsparcie swoich akcjonariuszy. Zamierza walczyć o budżety komercyjnych firm, ale głównie polskich. - Chcemy, by wydawane przez nich pieniądze zostawały w Polsce, a nie trafiały do sieciowych agencji mediowych - mówi Sylwia Snopkiewicz.
Jeden portal, gdzie znajdziemy treści z Wirtualnej Polski, Gazeta.pl, Onetu, wPolityce.pl i wielu innych serwisów. Fikcja? Nie. Tak działa MSN, czyli globalny portal informacyjny Microsoftu, który już od 30 lat dostarcza treści z różnych źródeł, bazując na współpracy z lokalnymi i międzynarodowymi mediami. Sprawdziliśmy, co mają z tego wydawcy i jak ta współpraca wygląda.