Google przez rok usunął ponad 5 miliardów fałszywych reklam
Z najnowszego „Ads Safety Report” Google wynika, że w 2024 roku firma zablokowała lub usunęła ponad 5,1 miliarda reklam naruszających zasady ekosystemu reklamowego, z czego 10,7 miliona to przekazy polityczne. Zawieszono ponad 39,2 miliona kont reklamodawców.

W 2024 roku Google zablokował ponad 5,1 miliarda reklam naruszających zasady, a także ograniczył widoczność kolejnych 9,1 miliarda. Najczęściej naruszenia dotyczyły zasad sieci reklamowej, znaków towarowych i personalizacji.
415 milionów reklam usunięto z powodu podejrzenia o scam.
Jednocześnie zawieszono ponad 39,2 miliona kont reklamodawców, które nie spełniały obowiązujących wymagań. 5 milionów z nich to konta służące do scamów.
Ponadto Google zablokował lub ograniczył wyświetlanie reklam na ponad 1,3 miliarda stron wydawców, a w przypadku ponad 220 tysięcy witryn wprowadzono egzekwowanie zasad na poziomie całej strony.
Zobacz: Duża rzecz. Do Polski wchodzi Google AI Overviews. To wyszukiwarka wspomagana AI
Najwięcej witryn z zablokowanymi lub ograniczonymi reklamami zawierało treści erotyczne, promujące ryzykowne zachowania złośliwe lub niechciane oprogramowanie.
W ubiegłym roku wprowadzono ponad 30 aktualizacji zasad systemu reklamowego. Zasada wprowadzania użytkowników w błąd to jedna z reguł, które Google uaktualnił w poprzednim roku. Reklamy generowane przez sztuczną inteligencję i wykorzystujące wizerunek osób publicznych to coraz popularniejsze nadużycie nieuczciwych reklamodawców.
Aby ograniczyć ten proceder, Google stworzył specjalistyczny zespół ponad 100 ekspertek i ekspertów, odpowiedzialnych za opracowanie nowych rozwiązań. Dzięki temu możliwe stało się szybsze i bardziej zdecydowane zawieszanie kont, naruszających tę zasadę. W efekcie na stałe zablokowano ponad 700 tysięcy kont reklamodawców, co doprowadziło do 90-procentowego spadku tego rodzaju nadużyć w skali roku.
Coroczny raport Google na temat bezpieczeństwa reklam (Ads Safety Report) podsumowuje najważniejsze działania podejmowane w celu ochrony użytkowników, wydawców i reklamodawców oraz przeciwdziałania nadużyciom w ekosystemie reklamowym. Od lat kluczową rolę w wykrywaniu naruszeń odgrywają duże modele językowe (LLM), których ciągły rozwój pozwala na coraz skuteczniejsze i bardziej precyzyjne egzekwowanie zasad w skali globalnej.
Dołącz do dyskusji: Google przez rok usunął ponad 5 miliardów fałszywych reklam