Z holdingu energetycznego Solorza odchodzi prezes
Ze stanowiska prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, którego większościowym akcjonariuszem są spółki Zygmunta Solorza, zrezygnował Piotr Woźny. Kierował firmą przez 4,5 roku, a za rządów Zjednoczonej Prawicy był m.in. wiceministrem cyfryzacji oraz pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze.

W komunikacie giełdowym Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) podano, że Piotr Woźny z funkcji prezesa zrezygnował z dniem 12 maja br. Jako przyczynę wskazał kwestie osobiste.
Zaznaczono, że „rada nadzorcza spółki dziękuje panu Piotrowi Woźnemu za kompetentne i efektywne zarządzanie spółką w trudnym czasie transformacji sektora energetycznego”.
Zgodnie z decyzją rady nadzorczej od wtorku prezesem ZE PAK będzie Andrzej Janiszowski – poprzednio, od połowy listopada 2020 roku, wiceprezes firmy.
CZYTAJ TEŻ: Holding energetyczny Solorza inwestuje w gaz. Nowy kredyt
Piotr Woźny na czele ZE PAK przez 4,5 roku
Z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin Piotr Woźny był związany od czerwcu 2020 roku, gdy został przewodniczącym rady nadzorczej. Na początku listopada 2020 roku został prezesem firmy.
Wcześniej przez pięć lat pracował w administracji publicznej. Od listopada 2015 do końca marca 2017 roku był wiceministrem cyfryzacji (odpowiadał za m.in. za budowę sieci szerokopasmowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz za koncepcję Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej). W maju 2017 roku został doradcą ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, od stycznia do marca 2018 roku wiceministrem w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, a od marca 2018 roku do końca maja br. pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze.
W tej ostatniej funkcji odpowiadał za przygotowywanie regulacji prawnych dotyczących standardów emisyjnych kotłów na paliwa stałe oraz norm jakościowych paliw stałych używanych do ogrzewania domów, a także implementacją termomodernizacyjnej ulgi podatkowej obowiązującej od początku ub.r.
Ponadto Piotr Woźny od czerwca 2018 do stycznia ub.r. był wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a od końca sierpnia ub.r. do końca maja br. prezesem tej instytucji. Nadzorował m.in. program wsparcia zakupu domowych instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd oraz zmiany w programie Czyste Powietrze.
CZYTAJ TEŻ: Pierwszy wywiad Piotra Żaka. „Ludzie muszą wiedzieć, kto zarządza Polsatem i co myślę”
W zarządzie ZE PAK oprócz Andrzeja Janiszowskiego są wiceprezesi Zygmunt Artwik (od października 2015 roku), Maciej Nietopiel (od czerwca 2020 roku), Katarzyna Sobierajska (od marca 2021 roku) oraz Maciej Koński (od stycznia 2024 roku).
W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa ZE PAK zanotowała spadek rok do rok przychodów z 2,28 do 1,56 mld zł. Jej zysk operacyjny zmalał z 142,19 do 270,19 mln zł, a zysk netto – ze 199,2 do 139,02 mln. Do Zygmunta Solorza (poprzez Argumenol Investment Company Limited) należy 65,96 proc. akcji firmy.
Dołącz do dyskusji: Z holdingu energetycznego Solorza odchodzi prezes