SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

30 lat Biedronki. Tak wyglądały pierwsze sklepy

Dokładnie 30 lat temu 4 kwietnia 1995 roku ruszył pierwszy w Polsce sklep sieci Biedronka. Pod koniec 2024 roku sieć liczyła 3730 placówek handlowych w całym kraju. Jest dziś liderem rynku i największym prywatnym pracodawcą w Polsce. 

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Wiosną 1995 roku przy ulicy Newtona w Poznaniu otwierał się niepozorny sklep ze skromnym logo przedstawiającym biedronkę. W czasach, gdy większość handlu odbywała się na bazarach i w małych osiedlowych sklepikach, ten format był w handlu prawdziwą nowością. Nikt wtedy nie przypuszczał, że ten pojedynczy punkt handlowy z zielonym napisem „market” i siedmiokropkowym owadem w logo zapoczątkuje historię, która odmieni oblicze polskiego retailu.

Założycielem sieci sklepów detalicznych Biedronka był przedsiębiorca Mariusz Świtalski, właściciel Elektromisu. Przełom w historii marki nastąpił jednak w 1997 roku, gdy właścicielem sieci, liczącej wtedy ponad 200 sklepów, została portugalska firma Jeronimo Martins. Rozpoczęła się wtedy kompleksowa metamorfoza marki. 

Mimo zmiany właściciela Biedronka nie utraciła lokalnego charakteru – jak podkreślał Luis Araújo, prezes Biedronki, w wywiadzie dla Pulsu Biznesu: „Biedronka to polski koncept handlowy, stworzony i rozwijany przez Polaków, od początku biorący pod uwagę lokalne uwarunkowania i preferencje polskich konsumentów”.

- W ciągu ostatnich 30 lat sieć Biedronka wpłynęła na nasze postawy i zwyczaje. Po pierwsze, była to zmiana naszych zachowań zakupowych – od cotygodniowych wypraw do sklepów wielkoformatowych na rzecz częstszych, ale mniejszych zakupów. Format dyskontu skradł serca Polek i Polaków, umożliwiając wygodne i szybkie zakupy blisko domu. Po drugie, sklepy Biedronka zdemokratyzowały procesy zakupowe, stając się miejscem dla wszystkich klas społecznych. Przystępne ceny pozwoliły na nabywanie produktów premium szerszemu gronu konsumentów, a tematyczne tygodnie przybliżały smaki z różnych zakątków świata, otwierając nas na nowe doznania sensoryczne - mówi dr Michał Lutostański, Instytut Zarządzania Wartością SGH, Head of Knowledge & Thought Leadership Kantar Polska, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Rynku i Opinii.

- Po trzecie, Biedronka adaptuje się do zmieniającej się rzeczywistości, adresując trendy, wprowadzając dania gotowe czy napoje roślinne, a także wchodząc w segment zakupów Quick Commerce. Teraz nie musimy nawet wychodzić z domu. Na koniec zostaje jeszcze element kulturowy - słynna siatka z "Biedry" stała się kulturowym symbolem polskości - dodaje. 

Biedronka poszerzyła ofertę i odświeżyła sklepy

Sieć wprowadziła serię marek własnych i systematycznie dostosowywała też swój asortyment do zmieniających się trendów, wprowadzając produkty ekologiczne, wegańskie czy bezglutenowe.

Równolegle z rozwojem oferty produktowej, sieć otwierała kolejne sklepy. W 2010 roku firma otworzyła placówkę numer 1500, w 2019 roku - numer 3000. W ciągu 30 lat firma urosła do rangi największego prywatnego pracodawcy w Polsce, z ponad 84-tysięczną załogą.

Biedronka inwestowała też w modernizację przestrzeni handlowej, przekształcając swoje sklepy z prostych punktów sprzedaży w nowoczesne i wyposażone w ekologiczne rozwiązania placówki handlowe. Obecnie sklepy wyposażane są w nowoczesne systemy chłodnicze przyjazne środowisku, energooszczędne oświetlenie LED oraz elektroniczne etykiety cenowe. Przy wybranych lokalizacjach instalowane są ładowarki do pojazdów elektrycznych, na dachach sklepów znajdziemy panele fotowoltaiczne. 

Sieć intensywnie rozwija także swoją obecność w świecie cyfrowym, oferując rozwiązania mobilne, jak np. aplikacja.

Biedronka to sprzedażowy gigant

W 2024 roku sprzedaż Biedronki wzrosła o 4,1 proc. w walucie lokalnej względem 2023 roku, przy LFL na poziomie -0,3 proc. W walucie euro sprzedaż osiągnęła kwotę 23,6 mld euro, o 9,6 proc. więcej niż w 2023 roku. W zeszłym roku sprzedaż Biedronki stanowiła 70,4 proc. przychodów całej grupy Jeronimo Martins. 

W tym roku sieć ma plan otwarcia od 130 do 150 nowych placówek oraz modernizacji od 250 do 275 sklepów. Dodatkowo w marcu marka rozpoczęła międzynarodową ekspansję, otwierając pierwsze sklepy na Słowacji pod polską nazwą Biedronka. 

Dołącz do dyskusji: 30 lat Biedronki. Tak wyglądały pierwsze sklepy

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czesio
W połowie lat 90tych mieli w Biedronce Pizzę za około 3,50 i Colę 2-litrową za 99 groszy. Za 4,50 można się było najeść tym wypasionym obiadem. Pizza dobra i Cola słodka nie jakaś tam byle podróba. A wczoraj przypadkiem odpaliłem starą kartę Sim sieci TuBiedronka i się wyświetla, że działa. Muszę spróbować doładować konto, może będzie się dało dzwonić.
0 4
odpowiedź
User
bbb
Można było trochę bardziej się wysilić i dodać więcej niż 2 archiwalne zdjęcia...
10 0
odpowiedź
User
nikt
chlewionka codziennie jak w chlewie
1 1
odpowiedź