Rekordowa liczba interwencji polskich służb u Mety w 2024
Globalnie 646 tysięcy razy służby różnych krajów zgłaszały się do Mety w celu uzyskania informacji na temat aktywności użytkowników wszystkich aplikacji należących do ekosystemu Mety. W ponad trzech czwartych przypadków Meta udzielała niezbędnych informacji. Jak to wyglądało w 2024 roku w przypadku Polski?

Globalnie pod lupą znalazło się blisko 1,2 miliona kont na Facebooku, Instagramie czy Whatsappie. W Polsce służby interweniowały w Meta blisko 19 tysięcy razy. Prośby o udzielenie informacji na temat konta (lokalizacji, rozmów, logowań IP itd.) dotyczyły ponad 23 tysięcy różnych kont.
Zarówno globalnie (z 579 tys. w 2023 do 646 tys. w 2024) jak i w Polsce ilość interwencji rośnie z roku na rok (z 16 tys. w 2023 do blisko 19 tys.). Niestety w Polsce mamy mniejszy procent zgłoszeń służb, które skutkowały udostępnieniem danych przez Metę (72 proc. w Polsce vs. 78 proc. globalnie).
Praktycznie co rok ilość zgłoszeń i udzielonych informacji przez Metę rośnie (dane dostępne od 2013 roku). Na taki stan rzeczy składa się wiele czynników – większa świadomość służb oraz chęć współpracy Mety do dbania o bezpieczeństwo swoich użytkowników.
Meta udziela informacji pomagających służbom prowadzić różnego rodzaju śledztwa w takich sprawach jak między innymi kradzieże czy porwania.
Zobacz: Meta próbuje udowodnić swoje znaczenie dla gospodarki USA
Dołącz do dyskusji: Rekordowa liczba interwencji polskich służb u Mety w 2024