Onet prezentuje „Punkty Zapalne”. Kolejny projekt data journalism w portalu
Onet prezentuje na swojej stronie “Punkty Zapalne” – interaktywny glob oraz katalog tekstów opisujących konflikty, kryzysy i wojny na świecie. “Glob, który prezentujemy w ramach ‘Punktów Zapalnych’, jest formą prezentacji tego typu informacji, jakiej jeszcze w polskich mediach nie było” – mówi Kacper Forreiter, jeden z autorów projektu.

“Punkty Zapalne” to kolejny już projekt data journalism w Onecie.
“Na interaktywnym globie, a także poniżej niego, w formie katalogowej, znajduje się kilkanaście treści, których część była reakcją na globalne zwroty akcji, a część jest opisem konfliktów i kryzysów, które w zapomnieniu dzieją się od lat. Projekt przybliża znaczenie Tajwanu, reżim Kim Dzong Una, problemy Afganistanu i Wenezueli, a także opisuje wojnę domową w Birmie, Sudanie czy Jemenie. Wskazuje także ryzyka dziejące się naszym rejonie. Chodzi między innymi o przesmyk suwalski i obwód królewiecki” – czytamy w komunikacie prasowym RASP.
Czytaj także: Strony główne: Onet na czele, Gazeta.pl z większą przewagą nad o2
„Punkty Zapalne” w Onecie
Tak o nowym projekcie mówią zaś jego twórcy, dziennikarze Onetu. “Mamy obowiązek informować czytelników o tym, co dzieje się w kraju i na świecie. Nie możemy przemilczać wydarzeń, tylko dlatego, że są daleko od nas. Dynamika światowych zmian każdego miesiąca, tygodnia, a nawet dnia, pokazuje nam, że często w cieniu wielkich wydarzeń tlą się punkty zapalne, które już jutro mogą znaleźć się w centrum globalnej uwagi” – mówi Kacper Forreiter, podkreślając, że “Glob, który prezentujemy w ramach ‘Punktów Zapalnych’, jest formą prezentacji tego typu informacji, jakiej jeszcze w polskich mediach nie było”.
W każdym tekście o znaczeniu kryzysu wypowiedzieli się eksperci, a ich słowa wzmocnione są wizualizacjami danych i mapami stworzonymi na podstawie rzetelnych źródeł. “W naszych materiałach w atrakcyjny sposób łączymy treść z warstwą wizualną. Dzięki temu nawet skomplikowane tematy stają się przystępne i angażujące dla czytelników” – zaznacza Michał Rogalski.
“Świat jest systemem naczyń połączonych. Wszystko to, co dzieje się na drugim końcu świata, może mieć implikacje dla naszego regionu czy Polski. Dziś marginalizowany konflikt jutro może zmienić układ sił na arenie międzynarodowej. Warto więc śledzić i być na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami” – dodaje współautor projektu, Piotr Gruszka.
Glob „Punkty Zapalne” będzie na bieżąco aktualizowany - podkreślają autorzy.
Dołącz do dyskusji: Onet prezentuje „Punkty Zapalne”. Kolejny projekt data journalism w portalu