Podsumowanie roku w social media, prognozy na 2022 rok
Rozpoczynamy cykl podsumowań kończącego się roku w mediach i marketingu. Dzisiaj prezentujemy pierwszą część wypowiedzi o mediach społecznościowych, komentują dla nas menedżerowie z Httpool Polska, Wirtualnej Polski, JU (Digitree Group), SalesTube, Kamikaze Altavia Group, Performics, Labcon i Cube Group.
Mateusz Płatnerz, paid social coordinator w Performics
Wydarzenie roku
Po niepewnym roku 2020 spowodowanym pandemią COVID-19, a także trzecim lockdownem na początku 2021, do najważniejszych wydarzeń z pewnością można zaliczyć wyczekiwany powrót do normalności w drugiej połowie roku. Konsumenci odmrozili swoje portfele, a także zaczęli wydawać coraz więcej na przyjemności, a co za tym idzie – reklamodawcy rozpoczęli zwiększać poziom inwestycji reklamowych w mediach społecznościowych do poziomu sprzed pandemii.
Drugim ważnym wydarzeniem ze świata mediów społecznościowych, był konflikt marki Apple z Facebookiem, a także pozostałymi platformami społecznościowymi dotyczący ochrony prywatności użytkowników korzystających z systemu iOS14. Szacuje się, że zmiana polityki prywatności Apple przyniosła łącznie niemal 10 mld dolarów strat największym platformom społecznościowym, takim jak Facebook, Twitter, Snapchat czy Youtube.
Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022
Pandemia oraz lockdown wpłynęły istotnie na wzrost poczucia samotności oraz obniżenie satysfakcji z życia, co przełożyło się na zmiany zachowań społecznych i sposobu myślenia. Aktualnie zauważyć możemy zwiększoną dbałość o zdrowie psychiczne, autentyczność w sieci, a także starania o poprawę jakości swojego komfortu.
Wiele firm zostało zmuszonych do przeniesienia swoich działań marketingowych do internetu. W konsekwencji rozwój platform pod kątem e-commerce przyśpieszył, co spowodowało wzrost popularności zakupów online, a tym samym zmianę zachowań konsumentów, którzy przyzwyczaili się do kupowania w prosty i szybki sposób bez wychodzenia z domu.
Ważną rolę zaczęli odgrywać również influencerzy, którzy cieszą się coraz większym zaufaniem wśród obserwujących. Wielu użytkowników traktuje influencera jako autorytet, ceniąc sobie jego zdanie oraz ufając jego poleceniom, co wpływa na podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?
Pandemia przyczyniła się do utrzymania wzrostu konsumpcji mediów społecznościowych na świecie. Najczęściej pobieraną aplikacją w połowie roku 2021 były kolejno: TikTok, Facebook oraz Instagram. Warto równie zwrócić uwagę na rosnącą rolę komunikatorów takich jak Telegram czy Zoom, które w ostatnim czasie zdobywają coraz większą popularność.
Rozwój platform w stronę e-commerce przyczynił się do wprowadzenia nowych rozwiązań ułatwiających procesy sprzedażowe– zakupy podczas transmisji live na Youtube i Pinterest, płatności bezgotówkowe blikiem oraz video chaty z markami na Messengerze, a także nowe umiejscowienie Reels na Instagramie, będące odpowiedzią Facebooka (nowa nazwa META) na sukces TikToka.
Istotna rola influencer marketingu przyczyniła się do zwiększenia kontroli działalności twórców w internecie oraz ich rozliczeń podatkowych. UOKiK dostrzegł wiele niedociągnięć w przypadku działań influencerów z markami, między innymi brak oznaczeń współprac a także zjawisko scamu, polegające na wprowadzaniu użytkowników w błąd przez promocję produktów niskiej jakości jako produkty premium.
Największe wyzwanie na 2022 rok
Największym wyzwaniem dla marek w roku 2022 będzie dostosowanie się do nieprzewidywalnych zmian wynikających z ciągle szalejącej pandemii COVID-19 oraz wykorzystanie potencjału płynącego z nowych kanałów oraz sposobów komunikacji w mediach społecznościowych. Na rynku można zauważyć wzmożoną aktywność konkurencyjnych marek, co zwiastuje większą rywalizację o względy i dotarcie do potencjalnych konsumentów.
Dodatkowo coraz większą wagę przywiązuje się do wzmocnienia ochrony danych osobowych a także prywatności użytkowników korzystających z platform społecznościowych, co może wiązać się w przyszłości z kolejnymi utrudnieniami i ograniczeniami dla wielu reklamodawców.
Natalia Żmuda, social media team leader w Labcon
Wydarzenie roku
Na pewno pandemia COVID-19 i kolejne lockdowny dalej mają gigantyczny wpływ na nas, nasze codzienne życie oraz komunikację marketingową. Jednak ten stan rzeczy towarzyszy nam już od jakiegoś czasu, dlatego jeśli miałabym wybrać jedno wydarzenie konkretnie z tego roku to wybieram... zmianę nazwy z Facebooka na Metę. Z jednej strony to na pewno spory rebranding w wykonaniu platformy społecznościowej.
Z drugiej jednak (i uważam, że to o wiele ważniejsze) widzimy, że świat metaverse zaczyna zyskiwać na znaczeniu. I kto wie, może prędzej niż nam się wydaje, metaverse będzie tak samo istotny jak to, co w dzieje się w realnym życiu. Dlatego te marki, które już dziś zaczną budować swój wizerunek w świecie meta, będą mieć zapewnioną pozycję za kilka lat.
Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022
Kontynuując wcześniejszy wątek - z całą pewnością istotne znaczenie będzie miało wszystko, co związane z metaverse (AR, NFT, ale też gaming i wiele innych). Ponadto platformy co rusz udoskonalają swoją ofertę, a Instagram w ciągu kilku najbliższych miesięcy będzie bardzo intensywnie promować swój nowy produkt, czyli Reelsy.
Jeśli natomiast odejść na chwilę od rozwiązań technologicznych, a przyjrzeć się społeczeństwu, to też można dojść do kilku ciekawych wniosków, które są istotne dla marek. Coraz częściej telefon staje się naszym centrum zarządzania wszechświatem - robimy zakupy, kontaktujemy się z bliskimi, oglądamy filmy, słuchamy muzyki, podglądamy influencerów i przy okazji wchodzimy w interakcję z wieloma markami. Dlatego tak ważne jest, aby marketerzy zauważyli jak elastycznie konsumujemy media i do jak wielu różnych miejsc internetu zaglądamy, a następnie wykorzystali to w swoich działaniach. Ponadto, jeśli marki chcą się wyróżnić na tle innych i być zapamiętanymi to muszą popracować nad brand experience podczas kontaktu użytkownika z ich treściami.
Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?
Tak naprawdę pandemia zaczęła zmieniać branże social media już rok temu. To wydarzenie zmieniło dotychczasowe zasady gry i wymusiło na markach bardzo szybkie dostosowanie się do nowej rzeczywistości, która przeniosła się do sfery online. Obecność w sieci to ogrom możliwości, więc ten efekt jest w gruncie rzeczy pozytywny - tworzenie contentu jest tańsze, docieranie do konkretnego odbiorcy bardziej precyzyjne, a reakcja na jego potrzeby szybsza. Wyzwaniem jest teraz konkurencyjność, dlatego kreatywne działanie ma kluczowe znaczenie!
Największe wyzwanie na 2022 rok
Social media dynamicznie się rozwijają. Pojawiają się nowe produkty na "starych" platformach, jak i... nowe platformy! A część marketerów rozsiadła się wygodnie na Facebooku, gdzie publikują regularnie 2 posty tygodniowo i ani myślą o poszerzeniu swoich działań. Jeśli w porę nie zaczną reagować na trendy i wdrażać je do swojej codziennej komunikacji, to te straty mogą być już nie do odrobienia. Nowy rok to idealna pora na wdrożenie nowych (czy też odświeżonych) strategii!
Elizabet Araj, paid social expert w Cube Group
Wydarzenie roku
Niewątpliwie momentem grozy dla wszystkich marketerów w tym roku była największa w historii awaria Facebooka, Instagrama, Messengera i WhatsAppa, która trwała około 6 godzin. Właściciele platform nie informowali na bieżąco użytkowników o statusie sprawy, więc wszyscy mogli poczuć się lekko zagubieni. Kampanie zostały wstrzymane, zaplanowane live streamingi i inne działania nie odbyły się. Wielu twórców i firm straciło kontakt ze swoimi społecznościami oraz klientami i w zasadzie nic nie mogli z tym zrobić. Ta sytuacja pokazała, że opieranie biznesu wyłącznie na jednym kanale może okazać się nieefektywne.
Zamieszanie wprowadziła również firma Apple poprzez zmiany, które wdrożyła w zakresie dbania o prywatność swoich użytkowników. To posunięcie znacznie utrudniło możliwości reklamowania się na urządzeniach mobilnych z najnowszym oprogramowaniem iOS.
Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022
Trend autentyczności i body positive – mogliśmy spodziewać się tego już w ubiegłym roku. W kampaniach coraz częściej zobaczyć można modelki i modeli w różnych rozmiarach, wiele marek zrezygnowało z retuszu zdjęć lub podjęło współpracę z osobami wychodzącymi poza stereotypowy kanon piękna.
W mojej opinii rok 2021 należał do krótkich form wideo. Dynamiczny rozwój TikToka, Instagram Reels czy YT Shorts są tego potwierdzeniem. Aktualnie krótkie, angażujące formy wideo kręci niemal każdy influencer i coraz więcej marek również zmierza w tym kierunku. Idąc tym tropem z pewnością także kolejny rok zdominują formaty te formaty. Nie tylko kreatywne, ale również formy użytkowe, jak np. opinie użytkowników czy filmy tłumaczące zalety produktów zamiast wyczerpujących opisów na stronie lub rozbudowanego copy. Wartościowe filmy dostosowane do kluczowych ścieżek klientów będą docenianie zarówno przez algorytmy, jak i użytkowników.
Bez wątpienia ogromny wpływ na branżę będzie miał TikTok i rozwój oferowanych przez niego możliwości. W tym momencie twórcy aplikacji zapowiadają rozbudowę narzędzi do zakupów In-Stream na nowych rynkach, testowana jest także możliwość oznaczania innych osób w filmach, aby pomóc twórcom współpracować ze sobą i zwiększać dotarcie.
Co pandemia zmieniła w mojej branży w 2021 roku?
Pandemia wymusiła na markach dostosowanie się do rzeczywistości, co w dużej mierze wiązało się z rozszerzeniem lub wręcz rozpoczęciem działań online. Co za tym idzie znacznie wzrosła konkurencyjność i ilość promowanych treści. Wyróżnienie się z komunikatem pośród tysięcy bodźców, jakie użytkownik dostaje w jednej chwili, jest coraz trudniejsze i wymaga podejścia dostosowanego do obranej grupy docelowej. To, co w dłuższej perspektywie doceniają użytkownicy, to personalizacja komunikatów, autentyczność i kreatywny przekaz.
Największe wyzwanie na 2022 rok
Jeszcze większy wzrost znaczenia social commerce. Stale rozwijane są możliwości zakupów podczas transmisji live, Meta zapowiedziała dostępność sklepów i rekomendacji produktów w grupach na Facebooku. To na pewno przestrzeń, którą każdy marketer będzie musiał dobrze poznać.
Testowane przez Metę nowe funkcje automatyzacji w zakresie kampanii reklamowych. Algorytm automatycznie określi ogólny budżet dla nowych klientów, jak i tych, którzy już znajdują się w lejku, ale nie skonwertowali. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, jak automatyczny lejek czy segmentacja grup docelowych, ale niewątpliwie będzie także wyzwaniem dla wszystkich działających na tym polu.
Poprzednia 1 2 3
Dołącz do dyskusji: Podsumowanie roku w social media, prognozy na 2022 rok
Pani byla/jest już ekspertem od:
- sprzedaży banerów
- video
- eCommerce
- eventow i B2B
- programowania
- social mediow
Fenomen nie człowiek.
Proszę zapytajcie szefów strategii w największych, sieciowych agencjach