SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zamiast do mediów idą montować reflektory. "Pisanie ich po prostu boli"

– Szkoda mi tych młodych ludzi, bo są mega zdolni. A idą do McDonald's albo do Valeo montować reflektory. Pisanie ich po prostu boli. Zarobią tam podobnie, a nie będą musieli myśleć – mówi Alicja Molenda, wydawca jednej z gazet lokalnych. Rozmawiamy z redaktorami naczelnymi lokalnych tytułów o tym, dlaczego w ich mediach trudno o młodych dziennikarzy. Małopolska, Dolny Śląsk czy Kujawy – wszędzie problem jest ten sam. 

Dołącz do dyskusji: Zamiast do mediów idą montować reflektory. "Pisanie ich po prostu boli"

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Były dziennikarz
Jeśli branża wygląda podobnie jak 10 lat temu, to nie ma co się dziwić. Gdy ja po studiach dziennikarskich wchodziłem na rynek zderzyłem się z rzeczywistością, że praca w zawodzie to często 7 dni w tygodniu, w niestandardowych godzinach i za wierszówkę. W tamtych czasach ciężko było dostać etat i jakąś stałą pensję, żyło się na łasce naczelnego, który mógł, lub nie puścić tekst i za niego zapłacić. Tak to wyglądało w większości lokalnych mediów, a żeby dostać się gdzieś wyżej (mówię tu o regionalnych lub krajowych mediach) - trzeba było mieć doświadczenie.
Problemem też był brak mentoringu w redakcjach, często pracowały tam osoby po filologii, którzy mieli problem z formami dziennikarskimi i kazali pisać rozprawki zamiast artykułów.
10 lat temu żeby wyżyć, trzeba było pracować w 2-3 redakcjach, wspierać się jakimiś fuchami dodatkowymi, tekstami SEO itp. czyli pracować naprawdę ciężko, czy ktoś może powiedzieć jak to wygląda w 2025? Czy wszyscy mogą już liczyć na UoP i etat?
odpowiedź
User
A
Zapłaćcie więcej, dajcie ludziom umowy o pracę i przestańcie traktować wszystkich jak szmaty - może wtedy ktoś się znajdzie :) Lata 90. dawno minęły. Nawet dziennikarze chcą stabilizacji, a za 5 tys. na rękę do newsów nikt nie przyjdzie. Poza tym charakter dziennikarstwa zmienia się - "stare" formy dziennikarskie przetrwają jedynie dla małej grupy odbiorców.
odpowiedź
User
lkjhg
Treści generowane przez IA biorą się z treści generowanych przez człowieka. Gdy nie będzie nowych treści odludzkich, IA będzie się kręcić wokół własnego ogona. Nie będzie newsów, także lokalnych.
odpowiedź